V M. Boleslavi byla dnes pokřtěna replika letounu z roku 1913

foto Křest repliky historického francouzského letounu Caudron G.3 z roku 1913 se konal 8. října v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Bude to jedna ze dvou replik na evropském kontinentu, druhá létá ve Francii.

M. Boleslav - V mladoboleslavském leteckém muzeu Metoděje Vlacha dnes byla pokřtěna replika francouzského letounu Caudron G3 z roku 1913, příprava její stavby trvala osm let. Jde o jednu ze dvou replik v Evropě, druhá je ve Francii. Veřejnost poprvé uvidí letoun ve vzduchu příští rok v červnu na Dobovém leteckém dnu v Mladé Boleslavi. Je třeba udělat ještě řadu testů, řekl dnes ČTK předseda správní rady Nadačního fondu letadlo Metoda Vlacha Vladimír Handlík.

Dnešní akce byla určena především pro ty, kteří se na stavbě repliky podíleli a pro přátele létání. Silný vítr umožnil jen krátký rovný let. "Trošičku musíme doladit motor a musí se provést řada zkoušek," uvedl Handlík. Systém zalétávání a zkoušek je podle něj jasně předepsaný a nyní je splněno zhruba z poloviny. Po dokončení testů se bude letoun na akcích pro veřejnost objevovat pravidelně.

Replika poprvé vzlétla na mladoboleslavském letišti letos v září, na její výrobu Handlík pomyslel poprvé už v roce 1994, v němž s modelem letounu Caudron G3 vyhrál mistrovství světa v nizozemském Arnhemu a o rok později mistrovství Evropy v Polsku. Podklady pro výrobu získali technici z francouzských muzeí De Medon a Le Bourget, zakoupen byl také australský sedmiválcový hvězdicový motor Rotec 2800 o výkonu 110 koní.

Konstrukci letounu sestrojila brněnská dílna Petra Svobody, dokončení se věnovali Petr Tax a Petr Opěla v dílně leteckého muzea Metoděje Vlacha a také v dílnách v Praze, odborným poradcem byl člen nadačního fondu Emil Přádný. Motor instalovali Jiří Hybler a Petr Prskavec, taktéž členové nadačního fondu. Laminátové díly vyrobil Tomáš Souček. Na pracích se podílel i zkušební pilot Petr Handlík, který stroj také zalétal. Po dokončení letových zkoušek, které potrvají přibližně měsíc, na stroji budou moci létat i další piloti.

V mladoboleslavském muzeu už plánují výrobu dalšího přírůstku. Ve spolupráci s Historical flying clubem v Mladé Boleslavi by mělo jít o letadlo Zlín Z-XII, což je stroj, který se stavěl ve zlínské letecké společnosti, jejímž akcionářem byla společnost Baťa. "Vlastně už žádné neexistuje, tak bychom chtěli postavit repliku 1:1," dodal Handlík. Jde o dvoumístný sportovní a cvičný letoun z třicátých let minulého století.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

2°C

Dnes je čtvrtek 22. února 2018

Očekáváme v 7:00 -5°C

Celá předpověď