V Lipně a Zadově začali zasněžovat sjezdovky

foto Zasněžování sjezdovky, sněžné dělo - ilustrační foto

České Budějovice - Větší horská střediska v Jihočeském kraji začala v těchto dnech zasněžovat sjezdovky. Pokud vydrží i v následujících dnech stejné počasí, areály by mohly zahájit provoz o víkendu. Týká se to například komplexu v Lipně nad Vltavou, na Zadově, nebo sjezdovky na Kvildě. ČTK to řekli zástupci horských středisek. Znamená to, že by provoz začal v porovnání s minulou sezonou přibližně o měsíc dříve.

Na Zadově i na Lipně provozovatelé spustili sněžná děla v neděli. "Počasí nám celkem přeje, hlavně v noci byly teploty ideální, měli jsme minus čtyři stupně. Dopoledne se trochu oteplilo, ale i tak zatím stále zasněžujeme," řekl ředitel společnosti Lipnoservis Petr Dušek. Oficiální zahájení sezony areál plánuje na 17. prosince. "Pokud ale vydrží počasí a dovolí nám stále zasněžovat, mohli bychom vše spustit už tuto sobotu," řekl Dušek.

Ke stejnému termínu vzhlížejí i na Zadově. "Zatím se bavíme hypoteticky, jelikož nevíme, jak to bude s počasím. Ale když se nějak zásadně neoteplí, tak bychom mohli spustit lanovky v sobotu," řekl ředitel střediska Luděk Sáska. Dodal, že stejný den by chtěli zahájit sezonu i na Kvildě, která je součástí zadovského areálu.

Sáska uvedl, že první prosincový víkend bývá standardním termínem, kdy se začíná lyžovat. "Výrazně jinak to bylo ale při minulé sezoně, kdy jsme zahajovali až 4. ledna. Celý prosinec bylo teplo a na Štědrý den lidé jezdili na kole místo toho, aby lyžovali," uvedl. Podobně hovořil i Dušek. "Minulou sezonu jsme na Lipně odstartovali 5. ledna, o rok předtím jsme začínali 29. prosince. Poslední dva roky proto byly v tomto směru dost netypické," řekl.

Největší beskydský lyžařský areál se chystá na otevření

Největší beskydský lyžařský areál Ski Bílá na Frýdecko-Místecku se chystá na otevření. Díky poklesu teplot se dnes v areálu začalo zasněžovat. Pokud počasí vydrží, mohl by se lyžařům částečně otevřít už na konci příštího týdne, řekl ČTK vedoucí areálu Jaroslav Vrzgula.

V lyžařském středisku začali zasněžovat už počátkem měsíce, když se poprvé výrazněji ochladilo. Po mrazivých dnech, ale přišlo několikadenní oteplení a rekordní teploty a areál tak přišel zhruba o dvě třetiny zásob sněhu. "Nečekali jsme, že takové teplo přijde. Chyběly nám dvě noci a byli bychom schopni v areálu alespoň z 50 procent spustit jednu sjezdovku. Bohužel jsme museli začít skoro nanovo," uvedl Vrzgula. Nynější předpověď je ale podle něj příznivá, protože v druhé polovině týdne by v Beskydech mohlo i sněžit, což by přípravě areálu podle Vrzguly výrazně pomohlo.

V lyžařském středisku je sedm sjezdových tratí, a to na severní i jižní straně. Na severu se nyní zasněžují dvě sjezdovky včetně trati, kterou je možné využívat pro mezinárodní závody, a na jihu jedna sjezdovka. Podle Vrzguly by se středisko v případě dobrých podmínek mohlo lyžařům otevřít příští pátek. Loňská sezona nebyla pro provozovatele příliš vydařená, například na Bílé se pořádně začalo lyžovat až s příchodem Nového roku. Provozovatelé tak přišli o příjmy z vánočního období, které jsou pro úspěšnost sezony zásadní.

Celodenní jízdné letos bude v areálu stejné jako loni, a to 480 korun pro dospělého v hlavní sezoně. Zhruba o deset procent podraží bodové jízdné, které se podle Vrzguly v areálu několik let neupravovalo. Jeho cena se odvíjí od počtu zakoupených bodů. Středisko bude k údržbě areálu využívat novou rolbu i upravený zasněžovací systém. Největší novinkou pro návštěvníky bude nová část sjezdové tratě na severní straně. "Na sjezdovku se napojil třistapadesátimetrový nový úsek úplně z hřebene," řekl Vrzgula. Bližší informace o areálu jsou k dispozici také na www.skibila.cz.

Na Vysočině opět spouštějí sněhová děla

Vlekaři na Vysočině po poklesu teplot pod bod mrazu opět spouštějí sněhová děla. Dnes k ránu je zapnuli v několika výše položených skiareálech, kde bylo nejchladněji. Vzhledem k předpovědi slibující pro nejbližší noci až osmistupňový mráz, už je zasněžovací technika připravena u svahů i jinde v kraji. Pokud chladné počasí vydrží, mohly by se podle ankety ČTK první vleky v kraji rozjet do týdne.

Sněhová děla byla u některých sjezdovek Vysočiny v provozu už před dvěma týdny. Z těchto sněhových zásob zůstala po oteplení s deštěm asi polovina. "Je to pěkný základ pro další sněžení," řekl Pavel Havlíček, provozovatel sjezdovky Šacberk u Jihlavy. V noci na dnešek fungovala děla v tomto skiareálu jen chvíli. "Měli jsme tu hodně vysokou vlhkost, ale teď už je to lepší," uvedl. Kdyby dost mrzlo, je podle Havlíčka mírná naděje na lyžování o víkendu.

Technický sníh přibývá také na sjezdovce Křemešník u Pelhřimova, jejíž nejvyšší místo leží 755 metrů nad mořem. U druhé níže položené sjezdovky v Lukách nad Jihlavou, o niž se rovněž stará Magda Vaňková, se do rána děla spustit nepodařilo. "V Lukách nám bohužel teplota nespadla tak, abychom mohli zasněžovat," uvedla. Na Křemešníku, pokud bude mrznout, by se podle ní v optimálním případě mohlo lyžovat už koncem týdne.

Sněhová děla byla nad ránem spuštěna také na Žďársku, a to na Harusově kopci s horní stanicí sjezdovky v nadmořské výšce 734 metrů a ve skiareálu Nový Jimramov ležícím ve výšce 650 metrů.

Na sjezdovce Fajtův kopec u Velkého Meziříčí, která je zhruba o sto metrů níže, zatím s výrobou sněhu nezačali. Sněhová děla se zatím nerozjela kupříkladu ani v Mrákotíně a v Brtnici na Jihlavsku a ve Vysoké u Havlíčkova Brodu.

Minulá lyžařská sezona na Vysočině začala až 3. ledna. Na sjezdovkách závislých na přírodním sněhu se vleky ani nerozjely a některé svahy s umělým zasněžováním udržely provoz necelé dva týdny. Nejdéle, 86 dní, se lyžovalo na Šacberku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je středa 22. listopadu 2017

Očekáváme v 19:00 7°C

Celá předpověď