V Liberci a Zlíně se rozsvěcely vánoční stromy, náměstí byla plná

foto Na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci slavnostně rozsvítili 27. listopadu vánoční strom.

Liberec, Zlín - Rozsvícení vánočního stromu zaplnilo náměstí před radnicí v Liberci. Přišly zejména rodiny s dětmi, obdivovat mohly novou výzdobu. Poprvé jsou na vánočním stromu hvězdy ze saského Ochranova a ozdoby vytvořené dětmi z libereckých škol a školek, řekla ČTK mluvčí radnice Jana Kodymová. Po zhruba 20 letech je v centru stotisícového města také nová světelná výzdoba nazvaná zimní pohádka. Radnice za ní dala přes milion korun.

Na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci slavnostně rozsvítili 27. listopadu vánoční strom. Liberecký smrk je vysoký 14,5 metru, je na něm 7500 světélek, 30 ozdob vytvořených dětmi z 28 základních a mateřských škol a 21 hvězd z Ochranova, saského města založeného českými protestanty v 18. století. Na špičce smrku se tyčí sedmdesáticentimetrová ochranovská hvězdice s 25 paprsky. Výrazně lépe než v minulých letech vypadá výzdoba v centru, předchozí už byla nefunkční. Nové osvětlení je nejen u radnice, ale i v přilehlých ulicích Pražská a Moskevská a na Soukenném náměstí. "Hlavním motivem ozdob na veřejném osvětlení je stylizovaný vánoční stromek, převěsům nad oběma hlavními ulicemi pak dominují sněhové vločky. Vše ve stříbrno-zlaté kombinaci," uvedla Kodymová.

Při rozsvícení stromku bylo na náměstí otevřeno tradičně jen několik stánků, trhy začnou až 1. prosince. V Libereckém kraji jsou ty v Liberci nejdelší, potrvají do 23. prosince. Trhové městečko by letos mělo být jiné než v předchozích letech. "Tvořit jej bude 36 prodejních míst ozdobených girlandami, stylizovaných do podoby Valdštejnských domků ve Větrné ulici. Právě hrázděné domy jsou pro náš region typické," uvedl Michal Buzek, ředitel městské společnosti Elset, která vyhrála výběrové řízení na provozování trhů před radnicí.

Vánoční strom se dnes rozsvěcoval i na dalších místech v Libereckém kraji, například v sousedním Jablonci nad Nisou. Na Mírovém náměstí osvětlilo 11 metrů vysoký smrk zhruba 17.000 bílých světélek. Poprvé je na vánočním stromě v Jablonci kolem 50 vyřezávaných ozdob s tradičními vánočními motivy. "Najdou se mezi nimi i motivy čistě jablonecké jako například knihovna, radnice, nejstarší kostel ve městě - kostel svaté Anny nebo kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí," uvedla mluvčí radnice Markéta Hozová.

V třetím největším městě v kraji, v České Lípě, vánoční strom poprvé rozsvítili už v sobotu. Dvacetimetrový smrk je ověšen ozdobami v barvách bílé, zlaté a červené.

Ve Zlíně se rozzářil vánoční strom, přivítalo ho zaplněné náměstí

Na náměstí Míru ve Zlíně byl 27. listopadu slavnostně rozsvícen vánoční strom a zahájen vánoční jarmark. Fanfáry trubačů a odpočítávání lidí od desíti do jedné provázelo slavnostní rozsvěcení vánočního stromu ve Zlíně. Náměstí Míru bylo zcela zaplněné, dobrou náladu navodil nejen vánoční punč a různé dobroty, ale také vystoupení houslisty Pavla Šporcla. Adventní programy zahájila také jiná města ve Zlínském kraji, například v Uherském Hradišti strom září již od pátku, jeho rozsvěcení provázel videomapping, tedy umělecká projekce na fasádu.

"Jsem rád, že máme náměstí každý rok pěknější a že je nás tady každý rok víc," řekl lidem zlínský primátor Miroslav Adámek (STAN). Náměstí letos zdobí také dva andělé. "Jsem rád, že přiletěli, to znamená vždy nějaké poselství," řekl Adámek. Vánoční trhy potrvají až do 23. prosince, na každý den je naplánováno živé hudební vystoupení.

Houslista Pavel Šporcl vystoupil 27. listopadu při slavnostním rozsvěcení vánočního stromu na zlínském náměstí Míru. Rozsvěcení stromu na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti předcházel v pátek videomapping, který mimo jiné připomněl, že město si příští rok připomene 760 let od svého založení.

Vánoční strom zkrášluje již také centrum Rožnova pod Radhoštěm. "Dvanáctimetrovou jedli věnovali městu pan Antonín Pavelka s dcerou Petrou Šebestovou z Tylovic. Součástí náměstí bude po dobu adventu také takzvaný Betlém karpatského lidu, který město vyrobilo v roce 2014 díky projektu Tradice bez hranic," uvedl mluvčí radnice Tomáš Gross.

Na náměstí Míru ve Zlíně byl 27. listopadu slavnostně rozsvícen vánoční strom a zahájen vánoční jarmark. V Kroměříži září strom od čtvrtka, město letos připravilo i Advent na radnici, a to od 12. do 17. prosince. "Přestože se v Kroměříži v období adventu každoročně koná celá řada akcí, od rozsvícení vánočního stromu, přes adventní koncerty až po živý betlém, lidé tu postrádali dlouhodobější událost srovnatelnou třeba s olomouckými vánočními trhy. Advent na radnici využívá malebného prostoru radničního dvora a v návaznosti na vánoční trhy pořádané Domem kultury prodlužuje souvislé předvánoční dění v Kroměříži na 14 dní," uvedl vedoucí městského odboru kultury Pavel Zrna.

Ve Vsetíně se vánoční stromy rozsvítí 2. prosince, kdy se bude konat Mikulášský den. Nejdříve se rozsvítí strom na náměstí Svobody, poté hlavní vánoční strom na Dolním náměstí. "Opravou a rozšířením prošla světelná výzdoba, která letos nabídne více efektů a tvarů a nově se rozzáří také stromy na Dolním náměstí a na náměstí Svobody, ulice Hlásenka, Mostecká či Palackého. Pamatovali jsme však také na Horní město, kde se letos poprvé rozzáří i strom v zámeckém parku," uvedl starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

13°C

Dnes je pondělí 23. října 2017

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď