V Lechovicích začala stavba obchvatu, obcí projíždí 15.000 aut

foto V Lechovicích na Znojemsku začala 20. března stavba obchvatu, který odvede z obce hustou dopravu jedoucí po silnici první třídy I/53 mezi Brnem a Znojmem. Zahájení stavby se zúčastnil premiér Bohuslav Sobotka.

Lechovice (Znojemsko) - V Lechovicích na Znojemsku dnes začala stavba obchvatu, který odvede z obce hustou dopravu jedoucí po silnici první třídy I/53 mezi Brnem a Znojmem. Obchvat má být dokončen na konci roku 2019 a má stát přes 270 milionů korun, řekl na tiskové konferenci generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kroupa. Podle starosty Josefa Juráčka jezdí po silnici centrem obce přes 15.000 aut denně, z čehož nejméně třetinu tvoří těžká kamionová doprava.

Úsek Lechovicemi je posledním, který na silnici první třídy vede zastavěným územím. Obec lemují mnohé pomníčky obětí dopravních nehod, obyvatele trpí hlukem a zplodinami z motorů aut. Tyto problémy by měl obchvat odstranit. Bude měřit 4,6 kilometru a umožní také bezpečný pohyb pěších a cyklistů. Obec totiž tvoří dvě části, které spojuje pouze tato silnice bez chodníku a dostatečně široké krajnice.

Stavba se přitom začala připravovat už v polovině 90. let minulého století, komplikovaly ji však výkupy pozemků a další problémy. "Chtěli jsme například více sjezdů a výjezdů. Nakonec zůstane jenom křižovatka od Brna pro sjezd i výjezd, směrem na Znojmo zůstane jenom výjezd. Další křižovatka bude na jihu obce se současnou silnicí na Borotice," vysvětlil Juráček. V budoucnu zanikne křižovatka ze současné silnice na Práče.

Současná silnice bude převedena do kategorie třetí třídy a do správy ji dostane Jihomoravský kraj. Ještě předtím by ji měli silničáři opravit. Součástí nové silnice bude také pět mostů, jeden biokoridor a mimoúrovňové křížení s polní cestou.

Tah z Pohořelic do Znojma by se měl v dalších letech kompletně proměnit. "Úseky jsou v různých fázích přípravy, nejdále je úsek Znojmo - Lechovice. Někde budeme stavět novou silnici a někde povede ve stávající stopě," uvedl ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala. Současná silnice totiž patří k méně bezpečným a stává se na ní řada tragických dopravních nehod.

 

ŘSD rok a půl čeká na výsledek odvolání kvůli obchvatu Znojma

Termín dostavby funkční části obchvatu Znojma je zatím nejistý. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) čeká rok a půl na výsledek odvolacího řízení na krajském úřadě Jihomoravského kraje, který rozhoduje o platnosti vydaného územního rozhodnutí na osmisetmetrový úsek v severovýchodní části obchvatu. Novinářům to dnes řekl ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala.

Aktuálně se staví severozápadní část, která napojí silnici E59 na Jihlavu a také již řadu let postavenou část obchvatu odnikud nikam. K tomu je potřeba ještě zmíněných 800 metrů dále do Dobšic, aby obchvat odklonil tranzitní dopravu z centra města. Díky tomu se pak auta napojí až na křižovatce u nákupního centra směrem na rakouské hranice. "Dvě rozkladové komise na ministerstvu zdravotnictví a vnitra ještě posuzují předchozí stanoviska správních orgánů. Zapletli jsme se do složité legislativy," upřesnil Fiala.

Pro další pokračování obchvatu z Dobšic směrem na jih k současné silnici E59 by letos chtělo ŘSD získat územní rozhodnutí a pro další pokračování obchvatu, což bude novostavba silnice na Hatě, se letos v soutěži vybírá dokumentace pro územní rozhodnutí.

Aktuálně rozestavěný úsek na severu Znojma by měl být i přes loňské problémy hotový v první polovině roku 2019. Znojmem projíždí denně přes 25.000 aut, obchvat by měl odvést podle předpokladů zhruba 10.000 aut, především kamionů.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

0°C

Dnes je sobota 24. února 2018

Očekáváme v 19:00 -5°C

Celá předpověď