V léčce na pomezí Nigeru a Mali zabiti i američtí vojáci

foto Ilustrační foto - Malští vojáci projíždějí pouští na severu země.

Niamey - Tři příslušníci amerických speciálních sil byli zabiti a další dva utrpěli zranění v Nigeru, při přestřelce s nepřáteli u hranic s Mali. Uvedla to dnes agentura AP s odvoláním na nejmenované americké představitele. Útočníky podle těchto zdrojů nejspíše byli islamisté napojení na síť Al-Káida. Při tomto útoku o život přišlo i pět nigerských vojáků, kteří byli na společné hlídce s Američany.

Velení amerických sil v Africe mezitím uvedlo, že terčem nepřátelské palby se stala společná hlídka amerických a nigerských vojáků. Dodalo, že Američané v Nigeru zajišťují výcvik a podporu místním ozbrojeným silám v boji proti extremistům.

Představitel místních úřadů agentuře Reuters potvrdil, že armáda Nigeru přišla o pět zabitých vojáků a několik dalších se pohřešuje.

Podle webu rozhlasové stanice RFI neznámí útočníci z Mali ve středu napadli ves v sousedním Nigeru a na ústupu před armádní jednotkou nastražili léčku, ve které zabili několik nigerských a amerických vojáků.

Za podobnými akcemi často stojí nigerijská teroristická organizace Boko Haram. Tato islamistická skupina terorizuje především severovýchod Nigérie a příhraniční oblasti okolních států. Během více než sedmiletého povstání, jehož cílem je vytvořit v regionu stát s přísnými islámskými pravidly, připravila o život více než 20.000 lidí a přes dva miliony přinutila opustit domovy. Začátkem roku 2015 Boko Haram ovládala území o velikosti Belgie, od té doby ale o značnou část zase přišla při bojích s vládními silami.

V celé oblasti Sahelu operuje řada islamistických skupin, z nichž některé jsou napojeny na teroristickou síť Al-Káida. Naopak Mali, Burkina Faso, Mauritánie, Niger a Čad se nedávno dohodly na vytvoření společné protiteroristické jednotky o síle až 5000 mužů, které pomoc přislíbila Evropská unie a zejména Francie. Velitelství této jednotky sídlí v nigerském hlavním městě Niamery.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. července 2018

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď