V kralupském muzeu je přes 200 kočárků, bude vánoční expozice

foto Muzeum kočárků v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku vystavuje přes 200 historických kočárků, kromě nich zde mohou návštěvníci vidět i panenky. Nejstarší exponáty pocházejí z konce 19. století. Snímek z 25. listopadu.

Kralupy n.V. (Mělnicko) - V muzeu v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku je vystaveno přes 200 kočárků, chystá se vánoční expozice, kterou oživí strom s historickými ozdobami. Věra Čížková muzeum provozuje od září, kromě historických kočárků až z 19. století v něm mají místo i panenky.

Muzeum kočárků v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku vystavuje přes 200 historických kočárků, kromě nich zde mohou návštěvníci vidět i panenky. Nejstarší exponáty pocházejí z konce 19. století. Snímek z 25. listopadu. "Nejstarší kočárky jsou tady takzvané princesky a promenádky," řekla ČTK sběratelka, která příští rok v červnu v Kralupech upořádá v pořadí už třetí promenádu kočárků. Při ní vyjdou ženy v dobovém oblečení s kočárky do centra města.

Unikátem je proutěný tříkolový kočárek pro panenky z roku 1886. Některé z kočárků pocházejí z Německa, Velké Británie nebo Kanady. Nechybí ani původní doplňky, plyma, deky i peřinky. Návštěvníci v muzeu uvidí i desítky historických panenek, domečky pro ně a takzvané loutkové kočárky, které jsou určené právě pro panenky.

Muzeum kočárků v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku vystavuje přes 200 historických kočárků, kromě nich zde mohou návštěvníci vidět i panenky. Nejstarší exponáty pocházejí z konce 19. století. Snímek z 25. listopadu. V Kralupech jsou k vidění i známé kočárky Liberta, které se dříve vyráběly v Továrně dětských vozidel v Mělníku. Firma v devadesátých letech zanikla, značku zakoupil podnikatel z Velkého Borku na Mělnicku a navázal na tradici výroby kočárků.

Ke sbírání kočárků přivedly Věru Čížkovou povodně, která Kralupy nad Vltavou zasáhly před 14 lety. Tehdy přišla o řadu věcí z dětství včetně kočárku a panenky. Proto se rozhodla začít sbírat staré kočárky, panenky i dětské oblečky. Má i menší sbírku retro oblečení pro dospělé, shání také staré figuríny, na kterých by jej mohla vystavovat.

V dalších depozitářích má sběratelka ještě několik set kočárků, celkem jich vlastní asi 600. Pořádá i další výstavy, rezervace má i na rok 2019. Má za sebou už také řadu výstav například na hradech a zámcích. Ve volném čase se věnuje restaurování exponátů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je středa 22. listopadu 2017

Očekáváme v 19:00 7°C

Celá předpověď