V Kralupech n. V. byla odhalena socha Josefa Švejka

foto Před radnicí v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku byla 20. května odhalena bronzová socha Josefa Švejka, která zpodobňuje hlavní postavu díla Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Autorem sochy je sochař Albert Králiček.

Kralupy n.V. (Mělnicko) - V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku dnes byla přímo před městským úřadem na Palackého náměstí odhalena bronzová socha Josefa Švejka, která zpodobňuje hlavní postavu díla Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Autorem sochy je sochař Albert Králiček. Podívat se přišlo na 500 lidí, řada z nich v dobových oblecích. ČTK to řekl mluvčí kralupské radnice Aleš Levý.

"Přijeli švejkologové ze všech končin Evropy," uvedl Levý. Jednalo se o hosty z Polska, Norska, ale třeba u Ruska. Někteří na sobě měli uniformy a objevil se také kostým paní Müllerové, která v románu informuje Švejka o Sarajevském atentátu známou větou "Tak nám zabili Ferdinanda."

Před radnicí v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku byla 20. května odhalena bronzová socha Josefa Švejka, která zpodobňuje hlavní postavu díla Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Autorem sochy je sochař Albert Králiček. Socha byla vyrobena díky iniciativě Spolku pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech, který zorganizoval veřejnou sbírku, v ní se podařilo vybrat 575.000 korun, což stačilo na všechny náklady spojené s výrobou sochy. Kamil Kamil Hainc ze spolku ČTK tento týden řekl, že sbírka trvala zhruba dva a půl roku a přispěly v ní tisíce lidí.

Podoba kralupského Švejka vychází z podoby jeho filmového představitele Rudolfa Hrušínského. Postava sedí na lavičce se psem. Na město odkazuje v díle Jaroslava Haška mimo jiné věta: "Já jsem takto drogista Vaněk z Kralup". Postava byla inspirována skutečným Janem Vaňkem, který v Kralupech provozoval drogerii. Haškům humoristický román je považován za nejpřekládanější české literární dílo.

V České republice i ve světě už bylo vyrobeno na dvě desítky soch a sošek Švejka. K vidění jsou například v Putimi na Písecku, v Olomouci, Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, ale třeba také v Rusku, Polsku, na Ukrajině, v Bulharsku nebo na Slovensku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

8°C

Dnes je sobota 24. března 2018

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď