V Králíkách vzniká expozice věnovaná historii celnictví

foto V budově bývalého gymnázia v Králíkách postupně vzniká expozice věnovaná historii celnictví. Zatím jsou hotové části zaměřené na Rakousko-Uhersko a začátek první republiky, do prosince by měly být dokončené další končící Schengenským prostorem. Otevřít by se expozice měla zřejmě se začátkem turistické sezony příští rok, řekl ČTK Richard M. Sicha (na snímku ze 17. března), prezident Vojensko-historického klubu Erika Brno, který muzeum zřizuje.

Králíky (Orlickoústecko) - V budově bývalého gymnázia v Králíkách postupně vzniká expozice věnovaná historii celnictví. Zatím jsou hotové části zaměřené na starověké civilizace, středověk a novověk až po konec Rakouska-Uherska a začátek první republiky, přibýt by měly další z éry socialismu a končící existencí schengenského prostoru. V Králíkách není expozice celnictví náhodou. Zdejší dříve chudý kraj má díky blízkosti hranice dlouhou tradici v pašování zboží, řekl ČTK Richard M. Sicha, prezident Vojensko-historického klubu Erika Brno, který muzeum zřizuje.

"Pašovalo se úplně všechno, co bylo zobchodovatelné, od zemědělských zvířat, přes drogy, cukerín a dokonce i máslo. Byl to věčný boj mezi pašeráky a příslušníky finanzwache, později finanční stráže," uvedl Sicha. Velmi zajímavé proto také budou zvukové nahrávky autentických pašeráků a příslušníků finanční stráže z první republiky, které byly pořízeny v 60. letech minulého století.

V budově bývalého gymnázia v Králíkách postupně vzniká expozice věnovaná historii celnictví (na snímku ze 17. března). Zatím jsou hotové části zaměřené na Rakousko-Uhersko a začátek první republiky, do prosince by měly být dokončené další končící Schengenským prostorem. Otevřít by se expozice měla zřejmě se začátkem turistické sezony příští rok. Klub využil pro expozici tři velké bývalé učebny včetně chodby, které jsou vzájemně průchozí. Návštěvníci budou procházet přímo dobovými kulisami historických měst s výběry mýta a cla a uvidí makety celnických domků a úřadoven. Vystavena budou měřidla a váhy nebo duté míry, které na tržištích sloužily po několik století ke kontrolám, aby se nešidilo. K vidění budou i uniformy, zbraně nebo historické fotografie a dokumenty. Mezi nejcennější patří historické celní tarify z tereziánského období, nejstarší je z roku 1766.

Zajímavostí budou také celní pomůcky z doby socialismu na prohledávání prostor, různá zrcátka a sondy, které si celníci sami vyráběli. "Tehdy nebyla elektronika, s níž by šlo věci vyhledat, a s kynologickou službou se teprve začínalo," řekl Sicha.

Velkou část exponátů shromáždil klub, další pocházejí z Technického muzea v Brně, Východočeského muzea v Pardubicích a Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. To zapůjčilo archeologické nálezy, které dokumentují kupecké stezky v regionu východních Čech, například plomby, zbytky závaží, ostruhy, podkovy nebo části vozů. Ve větších městech byly ve středověku ungelty, tedy místa, kde se vybíral tržní poplatek.

Na vytvoření expozice přispěl několika dotacemi Pardubický kraj. Otevřít by se měla zřejmě na konci roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je středa 17. ledna 2018

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď