V Jeseníkách platí druhý lavinový stupeň, nedoporučují se túry

foto Sněhové přeháňky v noci na 19. dubna zasáhly některé části Olomouckého kraje. V Jeseníkách v noci napadlo až 30 centimetrů sněhu. Správci silnic do terénu vyslali všechny sypače a pluhy, přesto vozovky na Jesenicku a Šumpersku kvůli hustému sněžení ráno pokrývá vrstva sněhu a sjízdné jsou jen se zvýšenou opatrností. Slabá vrstva sněhu napadla také v kopcovité části Prostějovska. Podle dispečera prostějovských silničářů jsou vozovky ráno holé a mokré. Sněhový poprašek je místy i na Olomoucku, kde jsou silnice s opatrností sjízdné. Snímek je z Olomouce-Lošova.

Jeseník - Horská služba v Jeseníkách dnes vyhlásila druhý stupeň z pětibodové škály lavinového nebezpečí. Na horách napadlo od pondělního večera až 40 centimetrů sněhu. Navíc je silný nárazový vítr. Horští záchranáři nabádají turisty, aby se v tomto počasí nevydávali na hřebenové túry, řekl ČTK dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek. Kvůli silnému větru se na Ovčárně dnes zastavily vleky, odříznutý od světa zůstal kvůli závějím hotel Praděd na vysílači.

Sněžit začalo na horách intenzivně v pondělí večer a sněží stále. "Napadlo tady zhruba 40 centimetrů sněhu, jsou místa, která jsou zavátá, například jen za barákem máme závěj vysokou půldruhého metru. Sníh se může za větru převalovat do kotle, nový sníh napadl na podložku, na které byla tráva či zbytky sněhu. Stát se tam může cokoliv. Rozhodli jsme se proto zvýšit lavinový stupeň na dvojku," uvedl Hejtmánek.

Husté sněžení zkomplikovalo provoz hotelu Praděd na vysílači, který nyní zůstal odříznutý od světa. Jeho provozovatelé stihli ještě v pondělí odvézt auta na Ovčárnu, nyní už je cesta zcela zavátá. "Momentálně se sem nedostane nikdo, nezkušení lidé riskují, že zmrznou. S kolegou jsme sem vyjeli v 8:44 z Ovčárny se čtyřkolkou na páse, trasu 2,5 kilometru jsme jeli skoro dvě hodiny. Posledních 200 metrů jsme museli nakonec dojít pěšky. Jsou tady nafoukané až dvoumetrové závěje. Praděd je momentálně nedostupný, ani rolbou si netroufneme, jsme odříznutí," řekl dnes ČTK provozovatel hotelu Tomáš Hrazdil.

Kvůli počasí museli v hotelu zůstat i hosté, kteří se v teď nikam nedostanou. "Kolem Pradědu už nebyla ani vločka, nyní tu leží minimálně metr sněhu. Překvapilo to i nás zkušené. Odhadujeme, že ještě půl metru spadne. Jak přestane sněžit, budeme silnici zprovozňovat, aby se sem o víkendu mohli lidé dostat. Každopádně budou zprovozněné běžecké tratě," doplnil Hrazdil.

Na Ovčárně dnes zástupce tamního lyžařského střediska, které je v Jeseníkách jako jediné dosud v provozu, museli kvůli silnému větru zastavit vleky. "Vleky jsme nepouštěli, vítr je opravdu silný, místy je nafoukaného až půl metru sněhu," řekla dnes ČTK za středisko Renáta Figurová. Podotkla, že počasí naopak znovu umožní vyrazit do hor běžkařům. "Na víkend budeme upravovat běžeckou stopu na Švýcárnu," dodala.

V Jeseníkách podle horské služby stále sněží a fouká do toho silný vítr, viditelnost je minimální. Teploty se pohybují kolem šesti až osmi stupňů pod nulou. Horská služba v souvislosti s počasím nabádá turisty, aby se nevydávali na hřebenové túry. "Vydávali jsme již výstrahu na hřebenové túry před sněhem a větrem. Doporučujeme se opravdu v tomto počasí na túry nevydávat a počkat, než se to uklidní. Sníh je navíc velmi sypký, místy jsou i metrové závěje," doplnil dispečer Hejtmánek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-2°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 19:00 -4°C

Celá předpověď