V Iráku začala vládní ofenziva za znovudobytí Mosulu z rukou IS

foto Elitní irácké protiteroristické síly před zahájením ofenzivy za znovudobytí Mosulu.

Bagdád - Irácké jednotky zahájily ofenzivu, jejímž cílem je znovudobytí severoiráckého města Mosul z rukou Islámského státu (IS). Oznámil to dnes časně ráno irácký premiér Hajdar Abádí v irácké státní televizi. Mosul je nejvýznamnějším městem, které IS ještě na severu Iráku kontroluje. Přípravy na boj o ně trvaly několik měsíců.

Osvobozovací operace v Mosulu má být podle agentur nejvýznamnější bitvou v Iráku od roku 2003, kdy byla zahájena invaze, jež svrhla bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

Americký ministr obrany Ash Carter dnes nazval zahájení operace za osvobození Mosulu "rozhodujícím momentem kampaně", která zasadí poslední úder v porážce organizace Islámský stát. Carter také řekl, že věří, že Iráčané extremisty porazí a osvobodí Mosul a zbytek Iráku od radikálních ozbrojenců. Mezinárodní koalice vedená USA je podle něj připravena Iráčanům v boji pomoci.

"Hodně štěstí hrdinným iráckým jednotkám, kurdským pešmergům a ninivským dobrovolníkům. Jsme pyšní, že můžeme stát po vašem boku v této historické operaci," komentoval zahájení ofenzivy zástupce USA v koalici proti IS Brett McGurk na twitterovém účtu.

"Dnes jsem vyhlásil začátek heroické osvobozovací operace," oznámil irácký premiér v televizi obklopen vysokými iráckými důstojníky. Podle BBC uvedl, že do města vstoupí jen vládní jednotky. Brigádní generál Hajdar Fadl agentuře AP řekl, že ofenzivy se zúčastní přes 25.000 vojáků.

V rámci přípravy na ofenzivu dorazilo již v pátek na frontovou linii poblíž Mosulu několik stovek příslušníků iráckých speciálních jednotek. Dnes ráno po oznámení iráckého premiéra byla podle agentury AP už v okolí města slyšet sporadická střelba.

Dvoumilionové město Mosul, kde žijí převážně sunnité, obsadili radikálové z IS bez boje v roce 2014. Není jasné, kolik obyvatel žije ve městě nyní. Šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien ale dnes oznámil, že v souvislosti s ofenzivou v Mosulu je ohrožen 1,5 milionu lidí.

Humanitární organizace upozorňují, že boj o Mosul vyvolá zřejmě novou uprchlickou vlnu a že o útěk se pokusí až 700.000 lidí. Jen v prvních dvou týdnech po zahájení bojů očekávají humanitární organizace, že z města uprchne asi 200.000 lidí.

Kurdové obsadili vesnice východně od Mosulu

Konvoj pešmergů u města Chazár, asi 30 km na východ od Mosulu.Jednotky kurdských pešmergů obsadily sedm vesnic východně od Mosulu, ovládaného Islámským státem (IS). Kurdové se účastní osvobozovací operace, která byla zahájena v noci. Do bojů má zasáhnout až 30.000 iráckých vojáků, mezi nimiž bude podle dnešního oznámení Turecka 3000 lidí vycvičených tureckými vojáky.

Pešmergové zahájili osvobozovací boje východně od druhého největšího iráckého města a získali sedm vesnic ve vzdálenosti asi 30 kilometrů od Mosulu. Kurdský plukovník Amozhgar Táhir řekl, že jeho oddíly budou osvobozovat vesnice obývané křesťany a šabaky, které leží východně od města. Do Mosulu podle něj vstupovat nebudou z etnických ohledů. Většina obyvatel Mosulu jsou sunnité a při přípravě dlouho ohlašované ofenzivy se kromě jiného hovořilo o nebezpečí nového napětí mezi šíity a sunnity.

Podplukovník iráckých speciálních sil Alí Husajn potvrdil, že kurdské jednotky provádějí první útoky na východní frontě.

Turecká armáda oznámila, že do bojů bylo nasazeno 1500 iráckých vojáků, které vycvičili Turci na irácké základně Bašika, a stejný počet je připraven v záloze. Podle tureckých zdrojů jsou v jednotce šíité, jezídové i křesťané a také Turkmeni. "Turecká armáda se současných bojů neúčastní, ale vývoj podrobně sleduje," oznámil turecký vojenský zdroj. Ankara v minulých dnech dala najevo, že je její armáda připravena zasáhnout do bojů o Mosul.

V Mosulu, ovládaném od roku 2014 Islámským státem, je podle odhadů asi 1,5 milionu civilistů. Irácké letectvo jim v neděli shazovalo letáky s podrobnými instrukcemi. Lidé podle nich například nemají nechávat v domech plynové bomby a mají mít po ruce vlhké oblečení pro případ výbuchů a požárů. Podle stanice CNN začal IS propouštět z věznic lidi zadržené pro nedodržování nařízení islamistů, jako je zákaz kouření.

Irácká vláda poslala šíitské milice do bojů o menší města

Irácké šíitské milice budou použity k osvobozování menších měst na severu Iráku, ne Mosulu. Oznámila to agentura Reuters, podle níž do dvoumilionového Mosulu ovládaného Islámským státem (IS) vstoupí vládní armádní jednotky. Má to zabránit třenicím mezi iráckými sunnity a šíity. V Mosulu žijí hlavně sunnité, většinu obyvatel Iráku tvoří šíité.

Podle listu The New York Times bude dobývání Mosulu rozděleno na několik etap. Do prvních bojů o asi desítku vesnic na východě města bylo nasazeno na 4000 kurdských pešmergů. Ostatní jednotky se shromažďují na základnách kolem města a začnou Mosul obkličovat, aby Islámský stát odřízly od zásobovacích tras. Do závěrečných bojů budou nasazeny irácké speciální oddíly vycvičené americkými specialisty. Do tohoto závěrečného boje zasáhnou zřejmě také členové federální policie a některých dalších armádních oddílů.

Počítá se s tím, že boje potrvají i několik měsíců a budou těžké. IS pod městem vykopal tunely a velmi hustě rozmístil miny. Jsou také vyhloubeny příkopy a do nich nalita nafta, kterou mohou radikálové zapálit.

Boje o Mosul byly zahájeny v noci a podle Reuters budou šíitské milice zvané lidové mobilizační síly (PMF) nasazeny do bojů o Havídžu, která leží asi 100 kilometrů jihovýchodně od Mosulu.

PMF se zúčastnily bojů proti radikálům z IS také v jiných iráckých městech a byly obviněny z toho, že situaci využívají k vyřizování účtů se sunnity. Připisují se jim vraždy a únosy stovek lidí.

Milice šíitů ale platí za výkonné bojovníky a pro vládu v Bagdádu je podle analytiků oslovených Reuters politicky nemožné držet PMF stranou bojů o Mosul, což má být rozhodující boj proti IS. Podle diplomatického zdroje Reuters se podařilo vládě s PMF vyjednat, že milice budou poslány do Havídže, která má 200.000 obyvatel; většina z nich vyznává sunnitský islám.

IS ve městě v minulých týdnech, kdy se připravovala ofenziva v Mosulu, zpřísnil vynucování svých rozkazů a podle svědků mnoho lidí povraždil a pronásledoval ty, kteří se pokusili uprchnout. Minulý týden podle zdrojů Reuters uteklo z města na 800 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

21°C

Dnes je neděle 20. srpna 2017

Očekáváme v 9:00 18°C

Celá předpověď