V horách nad chorvatským letoviskem Podgora hořel les

foto V horách nad chorvatským letoviskem Podgora hoří les. Ilustrační mapka oblasti s vyznačením místa požáru.

Záhřeb/Praha - V horách nad chorvatským letoviskem Podgora na Makarské riviéře se dnes rozvířil rozsáhlý požár. S ohněm bojovalo kolem 250 hasičů, kterým se nakonec podařilo ho zvládnout. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež ČTK navečer řekl, že už přímořským oblastem nehrozí nebezpečí.

"Hasiči už dostali požár pod kontrolu a zdá se, že ani kouřový mrak s popílkem nesměřuje na pobřeží," upozornil.

V oblasti je s českými cestovními kancelářemi několik desítek turistů, kteří byli požárem dotčeni. Podle Papeže se chystali opustit svoje ubytování. "Nebyla evakuace dokončená, byla jenom připravená," dodal.

V oblasti může být také až několik set dalších českých turistů, kteří tam zamířili po vlastní ose. Český konzul ve Splitu Juraj Varga uvedl, že se na něj v souvislosti s požárem žádný český občan o pomoc neobrátil.

Podle informací serveru Večernji list (VL) spálil oheň borový les i nižší podrost na výměře zhruba 250 hektarů v přírodním parku Biokovo. Hasičům se podařilo zastavit šíření požáru ve směru k přímořským obcím Podgora a Tučepi. Místním ani turistům podle VL nebezpečí nehrozilo, hosté jednoho z evakuovaných hotelů se už mohli vrátit zpět.

V Podgoře podle Vargy byly kvůli požáru některé domy vyklizeny. "Od včerejška od noci tam není elektrická energie," uvedl brzy odpoledne. "Ale žádný z Čechů se nám neozval, že by něco potřeboval," dodal Varga. Do samotné Podgory se podle něj oheň nedostal.

Požár vypukl kolem druhé hodiny ranní. Kromě hasičů se na hasebních pracích podílela také tři letadla. Kvůli silnému větru se ale po čase musela vrátit na základnu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je neděle 22. dubna 2018

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď