Merkelová: Účastníci summitu G20 by se měli snažit o kompromis

foto Jednání na summitu G20.

Berlín - Účastníci summitu zemí G20, který dnes začal v Hamburku, by podle německé kancléřky Angely Merkelové měli ukázat ochotu ke kompromisu. Miliony lidí totiž věří, že summit přispěje k řešení problémů světa, řekla Merkelová na začátku odpoledního jednání o globálním obchodě. Že hledání kompromisu může být komplikované, naznačil první projev amerického prezidenta Donalda Trumpa, který podle diplomatů citovaných agenturou DPA hovořil především o svých vlastních úspěších. Washington, Tokio a Soul v prohlášení odsoudily severokorejské raketové testy. USA jsou připraveny bránit jak Japonsko, tak Jižní Koreu.

"Ty velké globální úkoly všichni známe a také víme, že nás tlačí čas. Řešení je proto často možné najít jen za předpokladu, že budeme připraveni ke kompromisu, že přiblížíme svá stanoviska," řekla Merkelová účastníkům jednání, mezi které patří i ruský prezident Vladimir Putin nebo jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.

Připravenost ke kompromisu bude zřejmě nejvíce potřeba během jednání o volném obchodě a ochraně klimatu. Trump totiž na rozdíl od ostatních účastníků summitu propaguje protekcionistická opatření a nechce naplňovat pařížskou dohodu o klimatu.

Právě Trump byl podle diplomatických zdrojů prvním, komu dnes Merkelová udělila slovo. Místo globálního obchodu ale Trump zpočátku hovořil hlavně o tom, jak se daří americké ekonomice od té doby, co je prezidentem. Zmínil se také o severokorejských raketových testech, i když ty v danou chvíli nebyly předmětem jednání.

Po Trumpovi dostal slovo šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, který zdůraznil pozici Evropské unie, jež podporuje volný obchod a další dohody o něm.

Merkelová dnes také poznamenala, že považuje za důležité rozdíly v názorech pojmenovat. Připomněla, že uskupení G20 reprezentuje dvě třetiny obyvatel světa a tři čtvrtiny světového obchodu. I proto podle ní od summitu miliony lidí hodně očekávají.

Merkelová: Diskuze o volném obchodu jsou velmi složité

Diskuze o volném obchodu jsou na summitu skupiny G20 v Hamburku podle německé kancléřky Angely Merkelové velmi složité. Vyjednávači podle ní budou mít ještě hodně práce se závěrečným prohlášením. Šéfka německé vlády a hostitelka vrcholné schůzky to dnes řekla na tiskové konferenci po prvním dni jednání. V otázce terorismu bylo podle Merkelové nalezení shody jednodušší.

"Řekli jsme, že musíme mnohem lépe sdílet informace," uvedla německá kancléřka. Velké ekonomiky také chtějí důsledněji zakročit proti financování terorismu a najít cesty, jak zabránit radikalizaci jednotlivců, která je někdy velmi rychlá. "Velmi intenzivně jsme diskutovali také o tématu internetu a terorismu," podotkla Merkelová. Země G20 podle ní od provozovatelů internetových serverů očekávají, že budou rychle mazat informace, které na nich sdílejí teroristé.

Výrazně složitější byla dnes podle očekávání debata o volném obchodě a o ochraně klimatu. Odlišný názor od ostatních účastníků v těchto otázkách totiž zastává americký prezident Donald Trump, který opakovaně hovoří o zavedení protekcionistických opatření a odmítá naplňovat pařížskou dohodu o ochraně klimatu.

Merkelová dnes poznamenala, že drtivá většina diskutujících požaduje volný a zároveň férový obchod. Na doladění závěrečné deklarace je podle ní ale ještě potřeba hodně práce. Rozdíly se projevily i v následné debatě o ochraně klimatu. "I zde bude velmi zajímavé, jak zítra (v sobotu) závěrečnou deklaraci zformulujeme," poznamenala kancléřka s tím, že na klima samozřejmě existují rozdílné názory, protože USA od pařížské dohody odstupují.

USA, Japonsko a Jižní Korea odsoudily raketové testy KLDR

Washington, Tokio a Soul dnes ve společném prohlášení odsoudily severokorejské raketové testy. Spojené státy jsou podle prohlášení připraveny bránit jak Japonsko, tak Jižní Koreu, a to za použití konvenčních i jaderných zbraní. O prohlášení informovala agentura Reuters z Hamburku, kde se Američané, Japonci a Jihokorejci účastní summitu skupiny G20 sdružující přední světové ekonomiky. Tématu se státníci dotkli i na společném jednání.

Severní Korea navzdory mezinárodnímu tlaku testuje stále další rakety. V úterý podle Spojených států vyzkoušela nový druh, jaký ještě nebyl zaznamenán. KLDR tvrdí, že její nově vyvinutá mezikontinentální raketa je schopna nést silnou jadernou hlavici.

Trojice zemí dnes severokorejské testy označila za výraznou eskalaci a nejnovější "bezprecedentní" zkoušku tvrdě odsoudila.

O raketových testech podle německé kancléřky Angely Merkelové jednali dnes státníci i v širokém kruhu. Všichni, kdo se na summitu G20 zapojili do debaty o Severní Koreji, vnímají podle ní raketové testy jako velké nebezpečí. Adekvátní odpověď by měla najít Rada bezpečnosti OSN, míní kancléřka.

K tématu severokorejských raketových testů se na okraj summitu G20 vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin, podle něhož je třeba pragmatického přístupu. O Severní Koreji jednala už ve středu v Berlíně Merkelová s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Oba politici se vyslovili pro přísnější sankce vůči severokorejskému režimu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 24. června 2018

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď