V ČR nasněžilo, problémy s dopravou jsou hlavně na severu

foto Sníh na silnici, zima, námraza, ledovka - ilustrační foto.

Praha - Na řadě míst v Česku v noci na dnešek napadl sníh, někde sněží dál a komplikuje to dopravu. Problémy způsobil sníh zejména ve vyšších polohách Libereckého kraje, kde bylo kvůli němu uzavřeno několik silnic u hranic s Polskem. Pro těžká auta od pondělí zůstává uzavřen i tah na Slovensko mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Na dvě hodiny zastavily závěje vlaky mezi Lomnicí nad Popelkou na Semilsku a Libuní na Jičínsku a na Vysočině i vlivem počasí havarovaly desítky aut, nehody byly ale bez tragických následků.

V ostatních krajích jsou silnice s opatrností sjízdné. Řidiči by ale měli počítat s tím, že místy na nich může zůstávat rozbředlý sníh, ujetá vrstva sněhu nebo sněhové jazyky. Podle meteorologů má na horách sněžit až do pátečního poledne a dnešní silný vítr tam dál může tvořit sněhové jazyky a závěje.

V Libereckém kraji ve středu večer kvůli sněhu uzavřela policie pro nákladní auta úseky silnic číslo 10 z Tanvaldu na Harrachov a číslo 13 z Mníšku přes Frýdlant na Habartice. Dnes k tomu přibyly další komunikace, kterými auta uzavírku na silnici 13 objížděla - cestu z Chrastavy přes Novou Ves do Mníšku a cestu z Mníšku přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu. Problémy měla kvůli mokrému sněhu, který na silnicích tvoří klouzavou břečku, nákladní auta i jinde, například mezi Semily a Železným Brodem, na trase z Liberce do Jablonce nebo na silnici 65.

Na Semilsku a Jičínsku se s potížemi potýkaly i vlaky, od 07:15 do 09:10 tam byl kvůli sněhovým závějím pro ně uzavřen úsek mezi Lomnicí nad Popelkou a Libuní. Špatně sjízdné byly i místní silnice, proto nebyla zavedena ani náhradní autobusová doprava.

Na Vysočině, kde napadlo deset centimetrů sněhu a sněží dál, jsou problémy podle policie v celém kraji a zejména kvůli tomu, že kamiony nemohou vyjet do kopců. Od středečního večera tak evidují desítky nehod.

Podobné problémy by kamiony měly i na silnici I/56 na Slovensko, proto ji silničáři z preventivních důvodů uzavřeli už v pondělí. Na silnici leží sníh, který vzhledem k nízkým teplotám netaje. Silničáři tam však nesmí používat chemické látky, jen inertní posyp, protože silnice vede kolem přehrady Šance, která zásobuje kraj pitnou vodou.

Jihočeský kraj

Dopravu v Jihočeském kraji by dnes mohlo na mnoha místech komplikovat sněžení. Všechny vozovky v regionu jsou proto sjízdné se zvýšenou opatrností. Souvisle sněží na Českobudějovickou nebo Jindřichohradecku; na Písecku, Strakonicku a Táborsku jsou sněhové přeháňky. Vyplývá to z aktuálních informací dispečinku jihočeské správy a údržby silnic.

Vozovky prvních tříd jsou většinou ošetřeny. Přesto někde leží zbytky rozbředlého sněhu. Na silnicích nižších tříd je situace o něco horší, na Táborsku a Jindřichohradecku sjízdnost komplikuje ujetá vrstva sněhu.

Teploty se v kraji pohybují kolem nuly, někde lehce mrzne. Podle předpovědi meteorologů se přes den oteplí a sněžení se tím pádem změní v déšť.

Jihomoravský kraj

Silnice druhé a třetí třídy na jihu Moravy jsou po nočním sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy včetně dálnic na Brno jsou ale holé a sjízdné bez omezení. Dnes ráno ro uvedli na svém webu silničáři.

Dnes má být převážně zataženo, meteorologové místy předpovídají sněžení, zejména na severu a východě kraje. V polohách pod 400 metrů budou srážky dešťové. Dopoledne bude mírně nad nulou, večer se oteplí.

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek sněžilo a na mnoha silnicích leží vrstva sněhu. Řidiči by měli jízdě věnovat zvýšenou opatrnost. Teploty se ráno v kraji pohybovaly kolem nuly, nejchladněji bylo na hřebenech Krkonoš. Na Sněžce byly tři stupně pod nulou. Silný vítr by dnes mohl na horách tvořit sněhové jazyky, na hřebenech i závěje. Vyplývá to z informací silničářů a meteorologů v kraji.

Přes den by mělo být v hradeckém kraji převážně zataženo, na většině území se čeká déšť se sněhem přecházející do deště. Na horách by mohlo být sněžení trvalejší. Teploty by se měly pohybovat od dvou do pěti stupňů, na horách má být kolem nuly.

Liberecký kraj

Pro dopravu nad 3,5 tuny byl na Liberecku po 11:00 obnoven provoz na silnici I/13 z Mníšku přes Frýdlant k hraničnímu přechodu do Polska v Habarticích. Silnice je pro kamiony sjízdná, řekl ČTK vedoucí údržby Eurovie Pavel Vach. Silnice byla pro nákladní vozy uzavřená od středečního večera. Nadále uzavřený zůstává pro kamiony úsek silnice číslo 10 z Tanvaldu k hraničnímu přechodu v Harrachově.

Komplikace jsou i na dalších místech v Libereckém kraji, zejména na Jablonecku a Semilsku. Problémem je těžký mokrý sníh, který na hlavních tazích tvoří klouzavou břečku. Od středečního večera místy připadlo až 15 centimetrů sněhu. "Všechna problematická stoupání blokují kamiony. Ač jsou vypluhovaná, stačí centimetrová vrstva a nevyjedou," uvedl Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje. "Děláme co můžeme, od 03:00 máme na silnicích veškerou techniku," dodal.

Velké problémy jsou se sjízdností v Jablonci nad Nisou. "Od rána napadlo více než deset centimetrů mokrého sněhu. Technické služby jsou v terénu, zajišťují průjezdnost města," řekla ČTK mluvčí radnice Markéta Hozová. Problematická je podle ní situace na příjezdu od Prahy, v ulicích Turnovská a Pražská. "Dopravu komplikují kamiony a nákladní auta, doprava tam stojí. Aktuálně je kolona také na Liberecké od Zeleného údolí ve směru do Jablonce, kde zůstal viset kamion. Ulice 5. května je zablokovaná ve směru do centra," uvedla před 12:00.

Několikacentimetrová břečka sněhu je také na vozovkách v Turnově, kde stále sněží. V krajském Liberci, kde obvykle bývá chladněji, ale už od rána prší. "Co se týká Liberecka a Českolipska, tak tam je provoz relativně bezproblémový," uvedl Pospíšil. Podle něj je průjezdná i druhá přístupová cesta do Frýdlantského výběžku přes Oldřichovské sedlo. I tato silnice byla ráno uzavřená. Doprava dopoledne stála i na silnici ze Semil do Železného Brodu, zablokovaly ji kamiony v serpentinách.

Silničáři předpokládají, že hraniční přechod v Harrachově pro nákladní dopravu bude průjezdný až v pátek. Doporučená alternativní trasa pro kamiony mířící do Polska je přes hraniční přechod v Hrádku nad Nisou.

Teploty v kraji jsou stále kolem nuly. Podle předpovědi by se mělo oteplovat a na déšť by se měly srážky změnit i ve vyšších polohách. Sněžení by mělo zůstat v polohách nad 800 metry nad mořem. Meteorologové varují před silným větrem. "Očekáváme čerstvý vítr s nárazy až 70 kilometrů v hodině. Na horách bude vát velmi silný vítr s nárazy kolem 90 km/h, místy s tvorbou sněhových jazyků," uvedl v předpovědi Český hydrometeorologický ústav.

Moravskoslezský kraj

Silničáři varují řidiče v Moravskoslezském kraji před možným vznikem sněhových jazyků. V regionu od středečního podvečera sněžilo a v některých místech fouká silný vítr. Vznik jazyků hrozí hlavně ve vyšších polohách, řekla dnes ČTK mluvčí silničářů Šárka Vlčková.

Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření holé a mokré. Na některých silnicích leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. V regionu napadlo až kolem deseti centimetrů sněhu. Dnes by podle Vlčkové mohly být teploty nad bodem mrazu, a sněžení by tak mohlo přecházet v déšť se sněhem nebo déšť, ve vyšších polohách pravděpodobně bude ještě sněžit.

Silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, je nadále uzavřena pro kamiony a těžká nákladní auta. Silnice vede kolem přehrady Šance, která zásobuje kraj pitnou vodou, a tak tam silničáři nesmějí používat chemické látky, jen inertní posyp.

Olomoucký kraj

V nejvyšších polohách Olomouckého kraje napadlo v noci na dnešek až deset centimetrů sněhu. Například na Jesenicku mnohde stále sněží, řekl dnes ČTK dispečer správy silnic. Na silnicích Šumperska a Jesenicka leží většinou sněhová kaše nebo ujetá sněhová vrstva krytá posypem. Silnice jsou však všechny sjízdné. V nižších polohách jsou vozovky většinou holé a mokré, vyplývá z dat Ředitelství silnic a dálnic.

"Na vrcholcích napadlo do deseti centimetrů sněhu a v nejvyšších polohách stále sněží. Jsou však velké rozdíly. Místy leží tři a místy až deset centimetrů, což je například oblast Javornicka. Naopak na Zlatohorsku jsou vozovky mokré, tam to šlo do deště," uvedl jesenický dispečer. Hlavní tahy podle něj pokrývá souvislá nasolená sněhová kaše, na vozovkách udržovaných inertně je ujetá sněhová vrstva krytá posypem.

Na Šumpersku jsou podle ŘSD hlavní tahy většinou holé a mokré, se zvýšenou opatrností musejí řidiči počítat na silnicích druhých a třetích tříd. Na cestách tam leží zbytky sněhu po pluhování.

Do terénu vyráželi silničáři i v nižších polohách kraje. "Ve večerních hodinách jsme provedli posyp, všechny silnice jsou sjízdné, holé a mokré, ojediněle na nich leží sněhová kaše. Od středních poloh leží místy ujetá sněhová vrstva krytá posypem. Teploty se již drží nad nulou," řekl dnes ráno ČTK dispečer olomoucké správy silnic. Podobná situace je také na Přerovsku a Prostějovsku.

Pardubický kraj

Ve výše položených místech Pardubického kraje leží dnes na mnoha místech na silnicích sníh. Většinou je po solení rozbředlý, na menších cestách i uježděný. Někde se mohou tvořit sněhové jazyky, upozorňují krajští silničáři.

Se sněhem musejí motoristé počítat v oblasti Hlinska, Poličky, Lanškrouna, Ústí nad Orlicí, Svitav, Vysokého Mýta a v Železných horách. V okolí Poličky a na Svitavsku mohou na některých úsecích vznikat sněhové jazyky. Všechny silnice jsou ale s opatrností sjízdné.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji převážně zataženo, místy foukal silný vítr. Teploty se držely v intervalu od minus tří do plus tří stupňů.

Středočeský kraj

Na středočeských silnicích je místy rozbředlý sníh. Řidiči by měli být opatrní na Kolínsku, Kutnohorsku a Benešovsku, a to i na hlavních tazích. Silnice jsou většinou mokré po chemickém ošetření, vyplývá z dat Ředitelství silnic a dálnic.

Obezřetně by šoféři měli jet i po silnicích číslo devět a 16 na Mělnicku. Ujetá vrstva sněhu je také na některých silnicích na Příbramsku, které jsou udržovány inertním posypem. V některých úsecích může být vozovka kluzká.

Teploty v regionu se dnes ráno pohybovaly mezi nulou až třemi stupni Celsia. Na většině území je oblačno nebo zataženo a místy padá déšť se sněhem.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou dnes s opatrností sjízdné, ve vyšších polohách leží zbytky rozbředlého sněhu, vyplývá z informací silničářů. Teploty v kraji se pohybují od minus jednoho do plus tří stupňů Celsia.

Dálnice D8 je po chemickém ošetření sjízdná, na úseku k hranicím s Německem silničáři varují před silným větrem. Na silnicích v Krušných horách leží po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu a sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Ve vyšších polohách kraje sněží, v nížinách vytrvale prší. Dopravu podle policejního webu nekomplikuje žádná vážnější nehoda.

Podle meteorologů bude dnes v Ústeckém kraji převážně zataženo, občas s deštěm. Zpočátku v polohách nad 400 metrů, později nad 900 metrů nad mořem srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty tři až šest, na horách nula až tři stupně Celsia. Na horách bude foukat velmi silný vítr s nárazy kolem 110 km/h, místy se mohou tvořit sněhové jazyky.

Kraj Vysočina

Dopravu na Vysočině dnes komplikovalo sněžení, silnice byly kluzké v celém kraji. Policie přijala od ranních hodin oznámení o šesti desítkách dopravních nehod, při jichž jeden člověk zemřel. Nejhorší situace byla na hlavním tahu I/38 u Želetavy na Třebíčsku, který od rána blokovala havarovaná nákladní auta. Místa se podařilo částečně zprůjezdnit před polednem, řekla ČTK mluvčí policie Dana Čírtková.

Odpoledne bylo nehod méně, protože sněžení přecházelo v déšť a teploty se držely nad nulou. Kolem 13:30 se ale stala tragická nehoda na Žďársku. Devětapadesátiletý řidič nákladního auta narazil do stromu mezi obcemi Kuklík a Rokytno, na místě zemřel.

Solené hlavní tahy jsou nyní spíš mokré, na vedlejších silnicích je ujetý sníh posypaný drtí. Řidiči by podle krajských silničářů měli pořád jezdit opatrně.

První nehoda na I/38 se stala u Želetavy kolem 07:00, šlo o střet dvou kamionů. Jeden z řidičů byl zraněn. Další nákladní auto havarovalo na silnici 38 po 08:30, dva kilometry před Želetavou ve směru od Jihlavy.

"Tam se převrátilo nákladní vozidlo, které převáželo řepkový šrot," informovala Čírtková. U obou nehod stanovila policie objízdné trasy pro osobní auta. Kamiony se ale vzhledem ke špatným klimatickým podmínkám snažila udržet na hlavní silnici.

Kamiony dopoledne uvízly v kopcích na řadě míst Vysočiny. Nehod se mezi 07:00 a 12:00 stalo 59, dva cestující byli lehce zraněni. Policisté také přijali 100 volání od řidičů, kteří si stěžovali na špatně sjízdné nebo neošetřené komunikace.

Sníh působí na Vysočině řidičům potíže od středečního večera. Do dnešních 07:00 už měli policisté nahlášeno 30 nehod, při nichž byl jeden člověk lehce zraněn.

Sněhové nebo dešťové přeháňky se na Vysočině mohou vyskytovat i během noci. Teploty opět klesnou k nule.

Zlínský kraj

Na Vsetínsku napadlo deset až 20 centimetrů sněhu. Silnice pokrývá rozbředlý nebo ujetý sníh, jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Řidiči by měli být opatrní i při jízdě ve zbylých okresech Zlínského kraje, kde jsou cesty většinou mokré a ošetřené chemicky. Navíc sněžení ztěžuje viditelnost, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR.

V kraji je zataženo, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od minus tří do plus jednoho stupně Celsia. Odpoledne podle meteorologů stoupne nejvýše na plus čtyři stupně. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude na většině území sněžit, postupně v polohách pod 600 metrů nad mořem bude sněžení přecházet v déšť.

ČHMÚ vydal výstrahu varující před silným sněžením, která platí pro celé Česko až do pátečního poledne. Zahrnuje také varování před silným větrem, který by mohl dnes ve Zlínském kraji dosahovat rychlosti i více než 70 kilometrů za hodinu. Na horách se místy mohou tvořit sněhové jazyky. Podle předpovědi v pátek během dne srážky v kraji takřka ustanou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je čtvrtek 19. října 2017

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď