V Brtnici planou kovářské výhně a zní údery do kovadlin

foto Na 130 kovářů z několika evropských zemí přijelo 17. června na desátý ročník mezinárodního setkání uměleckých kovářů Brtnické kovadliny v Brtnici na Jihlavsku, které se pořádá každé dva roky. Zhotovená díla zůstanou v Brtnici, lidé je uvidí v rekonstruované panské sýpce.

Brtnice (Jihlavsko) - Brtnicí na Jihlavsku zní od dnešního rána údery kladiv do kovadlin. Desátého ročníku mezinárodního setkání uměleckých kovářů Brtnické kovadliny se o tomto víkendu účastní na 130 kovářů z několika evropských zemí. Zhotovená díla zůstanou v Brtnici, lidé je uvidí v bývalé panské sýpce. ČTK to řekl Bedřich Musil z pořádajícího spolku Brtnické kovadliny.

Setkání kovářů se pořádá každé dva roky. Tradičně se odehrávalo v prostorách zámku. Letos se však organizátoři nedohodli s majitelem zámku na výši nájemného. Kovářské výhně se tak rozhořely před zámeckým areálem v prostorách klášterní zahrady. Doprovodný program se odehrává také u kostela blahoslavené Juliány a v panské sýpce. Podle Musila změna prostředí ukáže účastníkům další historické prostory Brtnice, které se pro tvůrce mohou stát další inspirací.

Na 130 kovářů z několika evropských zemí přijelo 17. června na desátý ročník mezinárodního setkání uměleckých kovářů Brtnické kovadliny v Brtnici na Jihlavsku, které se pořádá každé dva roky. Zhotovená díla zůstanou v Brtnici, lidé je uvidí v rekonstruované panské sýpce. Organizátoři připravili pět kovářských pracovišť s patřičnou výbavou. Jsou osvětlena a připravena i na večerní kování. Každý kovář má na tvorbu svého díla maximálně 2,5 hodiny. Vykované předměty budou vystaveny a zhodnotí je odborná porota. "Díla zůstanou v Brtnici pro rozšíření stálé expozice kovářství," řekl Musil.

Na posledním šestém pracovišti budou účastníci setkání, kteří tak neučinili v minulých ročnících, kovat hřebík a opatří ho svou signaturou, reliéfem, figurální nebo zdobnou hlavou. "Hřebík bude v neděli slavnostně osazen do Brtnického hřebíkovníku, označen a popsán. Hřebíkovník slouží jako stálá upomínka na všechny kováře, kteří se Brtnických kovadlin zúčastnili," dodal Musil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je sobota 26. května 2018

Očekáváme v 7:00 15°C

Celá předpověď