V brněnské botanické zahradě jsou k vidění živé kameny i smrdutky

foto Výstava kaktusů a sukulentů, letos zaměřená zvláště na druhy z Mexika a Afriky, začala 8. září v brněnské Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Zájemci se mohou těšit například i na takzvané živé kameny či smrdutky. Výstava potrvá do 15. září. Na snímku kvetoucí Konofytum (Conophytum bilobum).

Brno - Rostliny z pouští a polopouští mohou počínaje dneškem zhlédnout návštěvníci brněnské botanické zahrady přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Pořadatelé této tradiční zářijové výstavy letos dali prostor především africkým a mexickým sukulentům. Zájemci se mohou těšit například i na takzvané živé kameny či smrdutky, jak za pořadatele uvedl Adolf Tomandl. Výstava potrvá do 15. září.

Sukulenty, z nichž nejznámější jsou pravděpodobně kaktusy, lze najít v pouštích a polopouštích Afriky, Ameriky, ale také v Indii a Austrálii. Vhodné jsou například do bytů stále zaměstnaných lidí, kteří nemohou květinám věnovat mnoho času. Jsou totiž nenáročné na zálivku. K životu jim stačí umístění na světlých místech.

Výstava kaktusů a sukulentů, letos zaměřená zvláště na druhy z Mexika a Afriky, začala 8. září v brněnské Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Zájemci se mohou těšit například i na takzvané živé kameny či smrdutky. Výstava potrvá do 15. září. Výstavy se účastní pěstitelé z Moravy, Čech i Slovenska, návštěvníci se mohou těšit zhruba na 500 kaktusů, tilandsií a dalších rostlin. "Naším záměrem je představit sukulentní rostliny z nejrůznějších koutů světa v jejich tvarové rozmanitosti a působivé mnohotvárnosti," uvedl Tomandl.

Ve sklenících jsou k vidění například i takzvané živé či kvetoucí kameny z rodu Lithops. Jde o rostliny bez stonku, kdy jméno Lithops v češtině znamená "kameni podobný". Jsou typické tím, že nemají stonek a jejich tělo tvoří dvojice ztlustlých listů, mezi kterými je mezera. Rostou především v Jihoafrické republice, Namibii a Botswaně. K vidění jsou ale například i africké stapélie, jimž osobitá vůně květů vysloužila laické označení "smrdutky." Výstava je přístupná denně od 9:00 do 17:30.

V sobotu 9. září se v nedalekém parčíku v areálu přírodovědecké fakulty koná i setkání sběratelů minerálů a fosílií. Zájemci si mohou prohlédnout krystaly, horniny a zkameněliny v přírodním stavu, pro děti bude připravené například rýžování zlata. Akce se koná od 9:00 do 15:00.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 23. června 2018

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď