V Brně začala tříměsíční výluka hlavního nádraží, problémy zatím nejsou

foto Cestující se informuje o změnách v dopravě pracovnice na brněnském hlavním nádraží, na kterém od 3. června provoz vlaků od soboty omezila tříměsíční výluka. Bude se opravovat Pražský viadukt a čtvrté nástupiště, což znemožní vést přes nádraží 300 vlaků denně, tedy téměř tři čtvrtiny. Místo toho budou dálkové vlaky zastavovat v Židenicích a bude se jezdit jako v minulých letech při výlukách přes dolní nádraží, které obvykle slouží pouze nákladní dopravě. Výluka skončí až 10. září.

Brno - Provoz vlaků na brněnském hlavním nádraží ode dneška ochromí tříměsíční výluka. Bude se opravovat Pražský viadukt a čtvrté nástupiště, což znemožní vést přes nádraží 300 vlaků denně, tedy téměř tři čtvrtiny. Místo toho budou dálkové vlaky zastavovat v Židenicích a bude se jezdit jako v minulých letech při výlukách přes dolní nádraží, které obvykle slouží pouze nákladní dopravě. Výluka skončí až 10. září.

Cestující na brněnkém dolním nádraží, které 3. června začalo sloužit jako náhradní stanice za hlavní nádraží. Tam provoz vlaků od soboty omezí tříměsíční výluka. Bude se opravovat Pražský viadukt a čtvrté nástupiště, což znemožní vést přes nádraží 300 vlaků denně, tedy téměř tři čtvrtiny. Místo toho budou dálkové vlaky zastavovat v Židenicích a bude se jezdit jako v minulých letech při výlukách přes dolní nádraží, které obvykle slouží pouze nákladní dopravě. Výluka skončí až 10. září.Nádraží nebude přístupné ze severu, tedy pro vlaky od České Třebové a Havlíčkova Brodu, výluka se tedy dotkne i mezistátních spojů. Na dolním nádraží budou dvě nástupní hrany, tedy dvě nástupní místa a provizorní zázemí pro cestující včetně toalet.

Dálkové vlaky Českých drah i RegioJetu od České Třebová zastaví v Židenicích a na dolním nádraží. Do centra Brna budou posílené tramvajové linky 2 a 3 a mezi dolním a hlavním nádražím budou jezdit autobusy. Rychlíky od Třebové zastaví také v Židenicích a skončí na dolním. Osobní vlaky od Blanska skončí v Židenicích a do Křenovic budou vyjíždět z hlavního, z jedné linky se stanou dvě.

Rychlíky od Havlíčkova Brodu budou končit v Králově Poli, odkud pojede navíc posilová tramvajová linka P6. O letních prázdninách kvůli výluce mezi Tišnovem a Vlkovem budou rychlíky končit už v Křižanově a do Brna doveze cestující autobus. Osobní vlaky pojedou z Tišnova do Židenic, projedou dolní nádraží a skončí v Modřicích. Mimo letní prázdniny zde bude navazovat osobní vlak do Břeclavi, v létě přípoj fungovat nebude.

Pro cestující funguje na hlavním nádraží informační kancelář, lidé si mohou také vyzvednout letáky, které přehledně ukazují organizaci dopravy. V tramvajích budou platit mezi Královým Polem, respektive Židenicemi a hlavním nádražím jízdenky na vlaky Českých drah, nikoliv na vlaky RegioJetu.

 

Výluka na nádraží Brna zatím problémy nedělá, fungují informátoři

Výluka na hlavním nádraží v Brně se dnes dopoledne obešla bez větších komplikací. ČTK to řekl ředitel společnosti Kordis JMK Jiří Horský. Výluka začala platit dnes a potrvá tři měsíce. Podle Horského na nádražích fungují informátoři, cestujícím o změnách říkají i průvodčí a informují je panely. Na hlavním nádraží se opravuje Pražský viadukt a čtvrté nástupiště, což znemožňuje příjezd asi 300 vlaků, tedy tří čtvrtin. Vlaky tak zastavují v Židenicích, Králově Poli a na dolním nádraží, které slouží pouze nákladní dopravě. Výluka skončí 10. září.

Horský o víkendu větší problémy nečekal. "Přestupy na tramvaje fungují. Jedinou komplikací bylo zpoždění rychlíku, na který tramvaj nemohla čekat, ale lidé využili jiné linky. Nárazově jsme zaznamenali plnější tramvaje, když přijede vlak, ale to je běžné," řekl Horský.

Podle něj je cestování o víkendu klidnější. "Na nádražích máme informátory. Lidé jim položí za hodinu zhruba deset až 15 dotazů. O změnách cestující informují už i průvodčí a jsou i na panelech. České dráhy mají na hlavním nádraží přepážku s letáky, která je taky využívaná," uvedl Horský.

Komplikace nezaznamenal ani Dopravní podnik města Brna, řekla ČTK jeho mluvčí Barbora Lukšová. Bez problémů jsou i České dráhy. "Jak na dolním nádraží, tak na hlavním, v Králově Poli i v Židenicích nejsou žádné komplikace. Fungují informátoři i náhradní autobusová doprava, lidé stíhají," uvedla mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.

Hlavní nádraží není přístupné ze severu, tedy pro vlaky od České Třebové a Havlíčkova Brodu. Výluka se tak dotkne i mezistátních spojů. Na dolním nádraží jsou dvě nástupní místa a provizorní zázemí pro cestující včetně toalet. Dálkové vlaky Českých drah i RegioJetu od České Třebové zastavují v Židenicích a na dolním nádraží. Do centra jsou posílené tramvaje a mezi dolním a hlavním nádražím jezdí autobusy. Rychlíky od Třebové zastavují také v Židenicích a končí na dolním. Osobní vlaky od Blanska končí v Židenicích. Rychlíky od Havlíčkova Brodu končí v Králově Poli, kde funguje posilová tramvajová linka P6.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pondělí 23. dubna 2018

Očekáváme v 11:00 24°C

Celá předpověď