V Brně bylo otevřeno muzeum historických vozů BMW

foto V Brně je od 16. září v provozu muzeum historických vozů BMW, které podle jeho majitele Miloše Vránka patří mezi největší v Evropě.

Brno - V Brně je ode dneška v provozu muzeum historických vozů BMW, které podle jeho majitele Miloše Vránka patří mezi největší v Evropě. Sběratel vozů a zakladatel firmy Renocar Vránek v jedné z hal ve Slatině vystavuje deset historických vozů. Vstupné pro zájemce je zdarma.

V Brně je od 16. září v provozu muzeum historických vozů BMW, které podle jeho majitele Miloše Vránka (na snímku vpravo, vlevo je jeho syn téhož jména) patří mezi největší v Evropě. Mezi vozy je například model zvaný Dixi z roku 1928. Vránek se jej rozhodl ponechat v původním stavu bez dalšího restaurování. "V tomto případě platí, že i poctivé restaurování by zničilo autentičnost doby. Auto je na svůj věk mimořádně zachovalé, chceme, aby jej návštěvníci mohli takto ocenit," uvedl Vránek, který má ve své sbírce přes 30 předválečných a poválečných vozů BMW.

Většina dalších modelů v muzeu prošla renovací. Za zmínku stojí například modely BMW 327 a 329 v provedení Cabrio z 30. let. Druhý z těchto vozů se navíc chlubí speciální karoserií Drauz. Jedná se o velice vzácné provedení, neboť těchto vozů se nevyrobilo více než 50 a dnes se ví asi o šesti dochovaných kusech po celém světě. V muzeu nechybí ani legendární BMW Isetta, miniaturní vůz, který značku zachránil v obtížných poválečných letech.

V Brně je od 16. září v provozu muzeum historických vozů BMW, které podle jeho majitele Miloše Vránka patří mezi největší v Evropě. Sběratel vozů a zakladatel firmy Renocar Vránek v jedné z hal ve Slatině vystavuje deset historických vozů. Vstupné pro zájemce je zdarma. Na snímku je renovační dílna. Historie muzea se vlastně začala psát už v roce 1968, kdy si Vránek koupil svůj první automobil BMW. Tehdy to byl předválečný model 326 cabrio. "Vybíral jsem mezi třemi značkami, BMW, Tatrou a Mercedesem. Zvolil jsem BMW, které bylo nejelegantněji řešené, a od té doby už mě to nepustilo. První auto jsem zrenovoval a prodal. Za utržené peníze a za přispění mojí babičky jsem pak koupil takřka nové BMW 1800 z roku 1965. A tak vždy říkám, že díky babičce celý život dělám auta," řekl ČTK Vránek.

Díky tomu, že se v "bavorácích" dobře vyznal, měl brzy zakázky na renovace a opravy. Tak začala historie firmy Renocar, která vznikla nejprve jako výrobní družstvo v roce 1988. Název odkazuje právě ke slovnímu spojení renovace aut. Po změně režimu se z Renocaru stala soukromá firma a také jeden z prvních autorizovaných dealerů BMW v České republice. Dnes firma zaměstnává kolem 200 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 7:00 20°C

Celá předpověď