V Barceloně se opět protestovalo, vláda nabídla Katalánsku dialog

foto Lidé v Barceloně demonstrují proti zásahu v úřadech katalánské vlády.

Barcelona/Madrid - V katalánské metropoli Barceloně dnes opět protestovaly tisíce lidí proti snaze Madridu zastavit referendum o nezávislosti této autonomní oblasti na Španělsku. Největší dav se na popud separatistických organizací Katalánské národní shromáždění (ANC) a Òmnium Cultural sešel před katalánským nejvyšším soudem v Barceloně, uvedl deník El País. Španělské vládní strany dnes Katalánsku nabídly "dialog v mezích zákona", pokud upustí od snahy referendum uspořádat.

Protestující před ústředím katalánské justice se shromáždili na ploše o velikosti dvou fotbalových hřišť. Z davu přitom zněla hesla jako "Budeme volit!" a "Dobrý den, demokracie!". ANC vyzvala stoupence nezávislosti, aby vícedenními protesty zablokovali barcelonské ulice.

Už ve středu se proti zablokování referenda demonstrovalo nejen v Barceloně, ale také v Galicii, Valencii a Baskicku, které jsou stejně jako Katalánsko autonomními oblastmi Španělska. Lidé se shromáždili v reakci na policejní operaci, která vyústila v zadržení 14 katalánských státních zaměstnanců. Před katalánským ministerstvem hospodářství se demonstranti v noci střetli s policií a poničili několik policejních vozů.

Katalánský vicepremiér Oriol Junqueras dnes uvedl, že poslední kroky policie, včetně zadržení jeho pravé ruky a šéfa Republikánské levice Katalánska (ERC) Josepa Marii Jového, "změnily pravidla hry". Jového úřady podezírají z "povstání". Tři ze 14 osob zadržených ve středu večer byly krátce nato propuštěny.

"Je jasné, že nebudeme moci hlasovat tak, jak by se nám líbilo," řekl Junqueras.

Lidé v Barceloně demonstrují proti zásahu v úřadech katalánské vlády. Vicepremiér je podle agentury AFP mezi 24 organizátory referenda, které dnes španělský ústavní soud odsoudil k vysokým pokutám od 6000 (asi 156.000 Kč) do 12.000 eur (téměř 313.000 Kč) denně počínaje sobotou, pokud se nepodřídí jeho verdiktu a hlasování nezruší.

Katalánský premiér Carles Puigdemont uspořádal po středeční razii tiskovou konferenci, na které obvinil policii, že se na příkaz španělského ministerstva vnitra snaží narušit chod katalánské vlády. Zároveň uvedl, že "tato agrese nemá právní podporu". Referendum chystané na 1. října je podle něj akcí "na obranu demokracie proti represivnímu a autoritativnímu režimu".

Deník El País reagoval analýzou s titulkem "Lži katalánského premiéra", ve které pravdivost těchto a dalších výroků ze středeční tiskové konference vyvrací. "Závažnost, ale ze všeho nejvíce nepravdivost jeho tvrzení nás donutila je vyvrátit jedno po druhém. Považujeme za základní rys demokracie, že veřejní činitelé nemohou svým občanům beztrestně lhát," uvádí El País.

Španělská vládní socialistická strana (PSOE) a Lidová strana (PP) dnes oznámily, že jsou připraveny s katalánskými separatisty jednat pod podmínkou, že upustí od přípravy referenda. Madrid považuje plebiscit za nelegální a s cílem zablokovat jej vláda před týdnem převzala kontrolu nad značnou částí katalánských veřejných financí.

Katalánsko, které má zhruba 7,5 milionu obyvatel, významně přispívá do Španělské státní pokladny. Právě nedostatečná kontrola nad financemi je pro mnohé obyvatele Katalánska motivací k osamostatnění. Server BBC uvádí, že Madrid "zdá se, bere více, než dává, avšak složitost rozpočtových převodů komplikuje jasné rozhodnutí v tomto ohledu".

Z vládních údajů za rok 2011 vyplývá, že Katalánsko dostalo z centrálního rozpočtu o 8,5 miliardy eur (dnes téměř 222 miliard Kč) méně, než jeho občané odvedli v daních. Podle BBC tato autonomní oblast rovněž dostala v roce 2015 menší podíl národního rozpočtu (9,5 procenta) než v roce 2003 (16 procent).

Průzkumy ukazují, že obyvatelé regionu jsou pro konání referenda. V názoru na nezávislost či setrvání ve Španělském království jsou rozděleni zhruba půl napůl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je úterý 21. srpna 2018

Očekáváme v 11:00 25°C

Celá předpověď