V Anežském klášteře bude buddhistická liturgie za duši Čáslavské

foto Olympijská vítězka Věra Čáslavská.

Praha - V Anežském klášteře v Praze se dnes večer uskuteční buddhistická liturgie za duši legendární gymnastky Věry Čáslavské, která zemřela na konci srpna po těžké nemoci ve věku 74 let. Budou ji sloužit přední japonští hodnostáři. Díky sportovním výkonům, šarmu i bojovnosti na olympijských hrách v Tokiu v roce 1964 si Čáslavská získala srdce Japonců, kteří na ni nikdy nezapomněli. Nejúspěšnější československá sportovkyně obdržela před šesti lety od japonského císaře Řád vycházejícího slunce.

Na buddhistickou liturgii Devětačtyřicátého dne, která je symbolickým rozloučením s duší zemřelého, dorazí do Prahy představení japonské buddhistické školy Tendai. K ekumenickému rázu setkání přispěje soubor Schola Gregoriana Pragensis, který patří mezi přední světové interprety středověké duchovní hudby a řadu let spolupracuje se školou Tendai. Na japonskou bambusovou flétnu šakuhači zahraje Vlastislav Matoušek.

"K liturgii jsou zváni všichni lidé trpěliví a pokorní bez rozdílu vyznání, kteří dokážou otevřít své srdce a nechat je rozeznít hlasem modlitby," uvedl japanolog Robin Š. Heřman z pořádající Česko-japonské společnosti.

Oficiální rozloučení se sedminásobnou olympijskou vítězkou se uskutečnilo 12. září v Národním divadle v Praze. Pohřeb v úzkém rodinném kruhu se uskutečnil o čtyři dny dříve. Tělo slavné sportovkyně bylo zpopelněno v šumperském krematoriu, modlitbu a požehnání nad její rakví provedl místní katolický kněz před kostelem v Bělé pod Pradědem-Domašově.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

27°C

Dnes je čtvrtek 17. srpna 2017

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď