Útočník v Hurgadě ubodal dvě turistky, mezi zraněnými i Češka

foto Pláž v egyptském letovisku Hurgada (na archivním snímku z 22. května 2016).

Káhira - Útočník ozbrojený nožem v egyptském letovisku Hurgada pobodal šest osob, z nichž dvě zraněním podlehly. Podle informací agentury Reuters mají německé občanství, i když původně egyptská vládní média hovořila o dvou Ukrajinkách. Berlín ale zatím tuto zprávu nepotvrdil. Mezi čtyřmi zraněnými je i 36letá Češka, oznámil večer Černínský palác s tím, informaci má od egyptských úřadů. Útočník byl zadržen a odveden k výslechu. Jeho motiv je zatím nejasný, ale podle svědků úmyslně útočil na cizince.

Egyptské ministerstvo vnitra informovalo, že pobodáno bylo šest turistek z různých zemí.

Informace o obětech útoku jsou nepřehledné. Různá média postupně referovala o dvou mrtvých Ukrajinkách a později o dvou mrtvých německých turistkách, mezi zraněnými by podle různých zdrojů měli být kromě Češky i občané Srbska, Arménie, Polska či Ruska. Také egyptská agentura SIS pozdě večer psala, že zabity byly dvě Němky.

Agentura Reuters s odvoláním na egyptského generálmajora Muhamada Hamzávího, který má na starosti bezpečnost oblasti u Rudého moře, napsala, že mezi čtyřmi zraněnými jsou dva čeští občané. České úřady tuto zprávu nepotvrdily. Jiný zdroj Reuters řekl, že jedna ze zraněných žen je Ruska.

"Měl u sebe nůž a každou z nich bodl třikrát do hrudi. Zemřely na pláži," popsal Reuters útok na německé turistky Abdal Abdalazíz, člen ostrahy jednoho z hotelů.

"Hledal cizince a nechtěl žádné Egypťany," řekl Reuters člen personálu hotelu Zahabia. "Zůstaňte stranou, nechci Egypťany," volal útočník v arabštině podle svědka citovaného agenturou AP.

Zranění lidé, které prý útočník zasáhl do obličeje, krku a nohou, byli převezeni do místních nemocnic.

Klienti české cestovní kanceláře Blue Style, kteří byli ubytovaní poblíž incidentu, jsou v pořádku, uvedla cestovní kancelář. "V současné chvíli jsou všichni cestující naší cestovní kanceláře v pořádku," informoval ČTK mluvčí kanceláře Václav Nekvapil. Podle něj "z důvodu komfortu klientů" cestovní kancelář zajistila náhradní ubytování všem 14 turistům, kteří předtím byli ubytováni v bezprostřední blízkosti incidentu.

Podle egyptského ministerstva vnitra se útočník "dostal na soukromou pláž hotelu v Hurgadě, kde spáchal svůj zločin, přeplaváním ze sousední veřejné pláže". Podle agentury Reuters, která se odvolává na bezpečnostní zdroje, tak získal přístup k hotelu Zahabia, kde zabil dva německé občany a zranil další dvě osoby. Další dva lidi pak údajně zranil v sousedním hotelu Sunny Days El Palacio. Oba hotely podle Reuters mají vlastní soukromé pláže.

Po druhém útoku byl muž zatčen. Ministerstvo vnitra uvedlo, že je vyslýchán policií, která zjišťuje jeho motivy.

Fotografie kolující po internetu ukazují, že útočníka před zatčením přemohla ochranka jednoho z hotelů a převážela ho ve vozíku přes jeho zahradu.

Útok se odehrál několik hodin poté, co pravděpodobně islamističtí radikálové v Gíze zastřelili pět egyptských policistů na kontrolním stanovišti.

Egypt v současnosti sužuje islamistická vzpoura na Sinajském poloostrově, kde bývají terči útoků především bezpečnostní síly. Radikálové ale už v minulosti útočili také na turistické cíle nebo koptské kostely.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

25°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď