USA zprovoznilo protiraketový systém v Rumunsku, Rusko protestuje

foto Areál amerického protiraketového systému Aegis v Rumunsku.

Deveselu (Rumunsko) - Spojené státy na vojenské základně v Rumunsku uvedly do provozu protiraketový systém, který bude součástí štítu chránícího evropské členy NATO před balistickými raketami. Moskva v reakci na to oznámila, že přijímá příslušná opatření k zajištění své bezpečnosti. Štít Rusko podle mluvčího Kremlu považuje za hrozbu pro svou národní bezpečnost. Podle Washingtonu ale není systém namířený proti Rusku. Evropu má prý chránit před možným raketovým útokem z Blízkého východu, především z Íránu.

Protiraketový štít má chránit Evropu před hrozbou raket - ilustrační mapka se základními údaji o obranném systému
První část štítu na základně v Deveselu uvedli Američané do provozu za účasti generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, náměstků ministrů zahraničí a obrany USA a rumunských představitelů.

Podle Stoltenberga systém představuje "důležité posílení schopnosti bránit evropské spojence proti šíření balistických střel z oblasti mimo euroatlantický prostor", především pak z Blízkého východu. "Rumunský systém není, stejně jako ten v Polsku, namířený proti Rusku," dodal.

V pátek se začne v Redzikowu na severu Polska - asi 150 kilometrů od hranic ruské kaliningradské enklávy - budovat další protiraketová základna, která by měla být akceschopná na konci roku 2018. Rumunskou základnu předají USA pod velení NATO na červencovém summitu ve Varšavě.

Náměstek amerického ministra obrany Robert Work uvedl, že americké balistické střely v Evropě nikdy nebudou použity k obraně proti potenciální raketové hrozbě z Ruska. USA trvá na tom, že systém je zaměřený na obranu před hrozbou z Blízkého východu, především z Íránu.

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova ale není pochyb o tom, že "rozmístění systému je opravdovou hrozbou pro bezpečnost Ruské federace". "Jsou uplatňována opatření k zajištění potřebné úrovně bezpečnosti pro Rusko," dodal mluvčí prezidenta Vladimira Putina.

Podle šéfa branného výboru ruské sněmovny, admirála Vladimira Komojedova jde o přímou hrozbu pro Rusko. "Jde pro nás o přímou hrozbu. To vše je na sto, 200, 300, tisíc procent namířeno proti nám," uvedl. "Jde o další krok k tomu, aby bylo Rusko vojensky a politicky potlačováno," řekl také vysoce postavený činitel ruského ministerstva zahraničí Andrej Kelin.

Plány na vybudování protiraketového štítu schválil v roce 2007 americký prezident George Bush. Původně mělo jít o základnu s raketami v Polsku a s radarem v Česku. O dva roky později ale jeho nástupce v Bílém domě Barack Obama plány změnil, přičemž dal přednost strategii protiraketové obrany vedené z moře s tím, že pozemní základny budou součástí další fáze plánů.

Ke štítu patří kromě systému vybudovanému v Rumunsku za zřejmě až 800 milionů dolarů (18,9 miliard Kč) a chystaného systému v Polsku ještě radarová základna v Turecku a čtyři americké lodě kotvící na základně v jižním Španělsku. Své lodě radary vybavilo také Nizozemsko. Velení sídlí v západoněmeckém Ramsteinu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je středa 29. března 2017

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď