USA podle Izraele pomáhaly vypracovat rezoluci OSN k osadám

foto Ilustrační foto - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Jeruzalém - Spojené státy se aktivně podílely na vypracování rezoluce k židovským osadám, kterou v pátek schválila Rada bezpečnosti OSN a kterou Izrael kategoricky odmítá. Řekl to dnes mluvčí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ten se rozhněval na vládu Baracka Obamy již za to, že USA zdržením se při hlasování umožnily přijetí rezoluce požadující po Izraeli, aby přestal s výstavbou židovských osad na okupovaných palestinských územích.

Spojené státy nepodpořily Izrael v této otázce poprvé od roku 1979. Washington, hlavní spojenec Izraele, vysvětlil nynější nepoužití svého práva veta tím, že rozšiřování osad poškozuje snahy oživit mírový proces na Blízkém východě. Izrael o víkendu oznámil, že se rezoluci nepodřídí. Netanjahu označil dokument za "neobjektivní a hanebný" a prohlásil, že Izrael přehodnotí své vztahy s OSN. Předvolal si také velvyslance USA v Izraeli.

"Máme nenapadnutelné informace, které pocházejí od zdrojů v arabském světě a které ukazují, že Obamova vláda pomohla vypracovat tuto rezoluci a silně tlačila pro její přijetí. řekl Netanjahův mluvčí David Keyes. Izrael se podle něj chováním americké vlády v případu "tak vážné rezoluce" cítí jako "boxovací pytel".

Arabské zdroje mluvčí neupřesnil. Izrael udržuje úzké bezpečnostní vztahy s Egyptem, poznamenala agentura Reuters.

pek spr

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je úterý 12. prosince 2017

Očekáváme v 17:00 3°C

Celá předpověď