ÚOHS podle Tomana nevymáhá zákon o významné tržní síle

foto Prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman vystoupil 28. května v Praze na celorepublikovém sněmu Hospodářské komory.

Olomouc - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podle bývalého prezidenta Agrární komory ČR Miroslava Tomana důsledně nevymáhá dodržování zákona o významné tržní síle. Zisky obchodních řetězců rostou na úkor dodavatelů a zákazníků, kritizoval dnes Toman na sněmu agrární komory v Olomouci. Rok platná novela zákona má ochránit dodavatele před nekalými praktikami některých obchodních řetězců. ÚOHS naopak prostřednictvím mluvčího Martina Švandy pro ČTK uvedl, že je úřad v případě významné tržní síly značně aktivní.

"Novela zákona o významné tržní síle dává dobrý základ pro omezení vlivu obchodních řetězců. Chybí ale její důsledné vymáhání ze strany ÚOHS. Musím říci, že ÚOHS nekoná a tento zákon nevymáhá," řekl Toman. Rostoucí zisky obchodních řetězců podle Tomana tak platí prvovýrobci, zpracovatelé a spotřebitelé. "Ke zdražování potravin není nejmenší důvod," míní Toman.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že v této oblasti by mohl "daleko lépe a intenzivněji" pracovat nejen ÚOHS, ale také ministerstvo financí. Zatímco antimonopolní úřad řeší neférové praktiky obchodníků vůči dodavatelům, ministerstvo financí má na starost kontrolu cen.

ÚOHS dnes na sněmu agrární komory kvůli údajně liknavému vymáhání zákona o významné tržní síle kritizoval i předseda zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek (ANO), jehož stranický šéf Andrej Babiš ministerstvo financí vede. "Měli bychom se zeptat pana (předsedy ÚOHS Petra) Rafaje a kolegů, proč tento zákon není vymáhán tak, jak byl prosazen," uvedl Faltýnek.

ÚOHS tutu kritiku odmítá. "Úřad je v oblasti významné tržné síly značně aktivní. Po změně zákona intenzivně komunikoval s obchodními řetězci i jejich dodavateli, aby došlo k řádnému přenesení nových ustanovení zákona do smluvních vztahů. Proběhla rovněž rozsáhlá informační a osvětová kampaň. Úřad rovněž před nedávnem upozornil na nové praktiky používané obchodníky a v této souvislosti zahájil řadu šetření, která v současné době vede. Pokud úřad získá dostatečné podklady svědčící o zneužití významné tržní síly, pak neprodleně zahájí správní řízení," uvedl Švanda.

Nový zákon o významné tržní síle nabyl účinnosti loni na začátku března. Zákon mimo jiné vyžaduje dodržování 30denní doby splatnosti faktur mezi odběratelem a dodavatelem. Znemožňuje přenášet na dodavatele obchodní rizika a náklady obchodního řetězce, například ve formě špatného naplánování objemu potravin pro propagační akci.

Většina dodavatelů v loňském průzkumu ministerstva zemědělství uvedla, že situace se po začátku účinnosti zákona o významné tržní síle nezměnila. Osm procent si myslí, že zhoršila vyjednávací pozici u dodavatelů, 11 procent respondentů má dojem, že ji zlepšila. Podle 79 procent dodavatelů maloobchodní řetězce zneužívají své dominantní postavení na trhu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je úterý 20. února 2018

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď