Univerzitu Palackého povede další 4 roky dosavadní rektor Miller

foto Akademický senát Univerzity Palackého v Olomouci zvolil na svém zasedání 17. října staronovým rektorem historika Jaroslava Millera (stojící). Miller byl jediným kandidátem, funkci rektora bude vykonávat ve druhém čtyřletém volebním období.

Olomouc - Univerzitu Palackého v Olomouci by měl následující čtyři roky opět vést dosavadní rektor Jaroslav Miller. Dnes byl zvolen rektorem hned v prvním kole. Byl jediným kandidátem, dostal celkem 18 nominací. Šestačtyřicetiletý historik získal dnes od senátorů 20 hlasů. Přítomno bylo 23 členů akademického senátu. Tři hlasy byly neplatné. Nového rektora musí jmenovat prezident, olomouckou univerzitu by měl vést rektor ve svém druhém funkčním období v letech 2018 až 2022.

"Chtěl bych poděkovat za důvěru, nesmírně si jí vážím. Udělám vše pro to, aby Univerzita Palackého i nadále prosperovala," uvedl po svém zvolení Miller. Podle něj následující čtyři roky nebudou taková "selanka jako ty minulé". "Jsem samozřejmě rád, že jsem byl takto relativně hladce zvolen. Neskromně si troufám říci, že je to možná výsledek toho, že jsem tu univerzitu nevedl úplně zločinným způsobem. Rád bych poděkoval senátorům i za to, že to bylo velice konsensuální těleso za celé ty čtyři roky mého rektorování. Znám univerzity, kde se senát s rektorem strašně hádají a jsou ve při, což nebyl náš případ," řekl ČTK po svém zvolení rektor.

Rektor dnes před senátory uvedl, že se podle něj univerzita za poslední čtyři roky posunula výrazně dopředu. Jde například o vědu a výzkum, škola byla výrazně vidět i na veřejném poli. V následujících čtyřech letech by chtěl klást větší důraz na výuku. "Když jsem přemýšlel, zda mám, nebo nemám znovu kandidovat, nebyl jsem vůbec rozhodnutý, a to z osobních důvodů a také kvůli tomu, že mám pocit, že budoucnost této země nemusí být úplně růžová. Nakonec jsem se rozhodl, že do volby půjdu," uvedl Miller. Jedním z důvodů byla snaha dokončit rozdělanou práci.

Při prezentaci minulý týden uvedl, že jedním z cílů je získávání peněz i z jiných zdrojů než jen ze státního rozpočtu. Mluvil o chystané institucionální akreditaci, chce také rozvíjet úspěšný absolventský program. Univerzita by měla pod jeho vedením investovat, jde například o opravu sportovní haly, hlavní menzy nebo o nový univerzitní archiv, uvedl univerzitní žurnál na stránkách www.upol.cz.

Ohledně svých nejbližších kolegů, prorektorů, uvedl, že chystá dílčí změny. V týmu se chce nadále spoléhat na dosavadního prorektora pro studijní záležitosti Víta Zouhara a prorektora pro vnější vztahy Petra Bilíka. Naopak by chtěl rozdělit širokou sekci vědy a výzkumu, ale změny by rád viděl i v oblasti pro organizaci a rozvoj. "Přemýšlím o sedmém prorektorovi, šlo by o prorektorát pro kvalitu," doplnil Miller.

Rektorské volby se na univerzitě naposledy konaly 16. října 2003. I tehdy byl Miller, který zastával funkci vedoucího katedry historie na filozofické fakultě, zvolen hned v prvním kole. Získal tehdy od senátorů 15 hlasů. Jeho protikandidát, Miroslav Mašláň, který tehdy obhajoval funkci rektora, obdržel devět hlasů. Do čela univerzity Miller nastoupil v únoru 2014, čtyřleté funkční období mu končí 31. ledna příštího roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 19. srpna 2018

Očekáváme v 17:00 31°C

Celá předpověď