Umělci ocenili Rudolfinum, kde bude koncert Dvořákova Requiem

foto Americká sopranistka Ailyn Pérezová vystoupila 12. září v Praze na tiskové konferenci k uvedení Requiem Antonína Dvořáka na festivalu Dvořákova Praha.

Praha - Protagonisté Requiem Antonína Dvořáka, které je na programu festivalu Dvořákova Praha 13. a 14. září v Rudolfinu, ocenili místo konání koncertu. Dirigent Jakub Hrůša například Dvořákovu síň Rudolfina na dnešním setkání s novináři označil za zvukově nejideálnější místo k uvedení tohoto díla.

Dirigent Jakub Hrůša vystoupil 12. září v Praze na tiskové konferenci k uvedení Requiem Antonína Dvořáka na festivalu Dvořákova Praha.

"V Rudolfinu je fantastická akustika, slyším každý nástroj, až z toho mám husí kůži," řekla po dnešní zkoušce americká sopranistka Ailyn Pérezová. "Zpívat v místech, kde Dvořák žil a pracoval je prostě úžasné," dodal její krajan, tenorista Michael Spyres.

Právě v Rudolfinu Dvořák 4. ledna 1896 dirigoval první koncert České filharmonie. Nejslavnější český skladatel tehdy uvedl své skladby - Třetí slovanskou rapsodii, ve světové premiéře Biblické písně č. 1 až 5, předehru Othello a Symfonii č. 9 Z nového světa.

Vedle Pérezové a Spyrese Dvořákovo Requiem ve středu a ve čtvrtek rozezní hlasy nizozemské mezzosopranistky Christianne Stotijnové a českého basisty Jana Martiníka. Pěvce doplní Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka a Česká filharmonie.

Dvořák byl na vrcholu tvůrčích sil, když dostal objednávku hudebního festivalu v Birminghamu na dílo 'nejvyšší závažnosti'. Krátce před padesátkou úspěšný skladatel podle hudebních znalců uchopil velké téma života a smrti s obrovskou zralostí, vnitřní silou a závažností, ale bez jakéhokoli náznaku patosu.

"Dvořákovo Requiem je jedna z nejnáročnějších a nejhodnotnějších skladeb vokálního repertoáru. Zaznívá relativně méně často a má cenu ho provádět jen s nejvyšším nasazením. Je pro mě pocta, že jsem k němu byl přizván, samozřejmě tím spíše, že tady zastupuji zemřelého Jiřího Bělohlávka, což by samo o sobě bylo dost k té nejvyšší zodpovědnosti. S Pražským filharmonickým sborem, Českou filharmonií i všemi sólisty směřujeme k tomu vydat ze sebe to nejlepší a nejkrásnější," řekl ČTK Hrůša.

Záznam koncertu bude natáčet firma Decca, nahrávka doplněná o další Dvořákova díla vyjde v roce 2019.

Requiem je součástí řady Dvořák Collection jejíž hlavní programovou linií pro následující dva roky jsou Dvořákovy kantáty a oratoria. Závěr festivalu Dvořákova Praha bude 23. září patřit Te Deum s Adamem Plachetkou, Simonou Šaturovou, Pražským filharmonickým sborem a Vídeňskými symfoniky vedenými Tomášem Netopilem. V programu festivalu nechybí další Dvořákova proslulá díla. Více informací je na www.dvorakovapraha.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 16. července 2018

Očekáváme v 17:00 27°C

Celá předpověď