Ukrajinska pravda: Summit EU-Ukrajina skončí bez prohlášení

foto Ukrajinský prezident Petro Porošenko (uprostřed), předseda Evropské rady Donald Tusk (vpravo) a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker na summitu v Kyjevě.

Kyjev - Nynější summit Ukrajiny a Evropské unie skončí bez schválení společného prohlášení, které ztroskotalo na větě o aspiracích Ukrajiny vstoupit do EU. Tvrdí to list Ukrajinska pravda, podle něhož absence závěrečného dokumentu svědčí o krizi ve vzájemných vztazích. Že se prohlášení nepodaří dohodnout, a to teprve podruhé v historii vzájemných vztahů, se podle listu ukázalo po schůzce ukrajinského prezidenta Petra Porošenka s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

"Podle pravidel evropské diplomacie svědčí chybějící společné prohlášení o hluboké krizi ve vztazích: tedy vůdcové se setkali, ale nedokázali se dohodnout. Proto se závěrečný dokument povedlo dohodnout vždy, dokonce i v 'krizových letech' 2004 a 2011," napsal deník na svém webu. "Letos je tomu ale jinak. Na naléhání členských zemí EU zpochybnil samu skutečnost, že se Ukrajina snaží o integraci s EU," dodal.

Kyjev podle listu trval na tom, aby se ve společném prohlášení objevil odkaz na větu z preambule asociační dohody, že EU uznává snahu Ukrajiny a vítá její evropskou volbu, včetně závazku rozvíjet vyspělou a stabilní demokracii a tržní hospodářství.

Unie to ale "kategoricky odmítla" a další jednání podle deníku jen zhoršila situaci, protože Nizozemsko s podporou několika dalších členských států požadovalo do textu vsunout "nová omezení evropského snu Ukrajiny". Rada EU se tedy nakonec rozhodla raději celý text "hodit do koše".

Porošenko, který se s Tuskem a Junckerem setkal během středeční večeře, na úvod dnešního jednání prohlásil, že doufá, že se někdy příští summity Ukrajina-EU odehrají v Doněcku a v Jaltě.

Doněck je hlavní baštou proruských separatistů na východě Ukrajiny, Jalta zase leží na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

16°C

Dnes je čtvrtek 26. dubna 2018

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď