Účast na Castrově pohřbu vnímají státníci jako dilema

foto Kubánský vůdce Fidel Castro na tiskové konferenci v Havaně v srpnu 1999.

Havana - Účast na pohřbu někdejšího kubánského autoritářského vůdce Fidela Castra znamená pro zahraniční představitele vážné dilema. Poklonit se urně s popelem komunisty Castra nepřijedou prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Barack Obama, na Kubu nepoletí ani britská premiérka Theresa Mayová či její kanadský protějšek Justin Trudeau. Na ostrov se naopak chystají levicové hlavy jihoamerických států. Česká republika žádného oficiálního zástupce na nedělní pohřeb do Santiaga de Cuba nevyšle, cestu neplánují ani zástupci KSČM.

Rozloučení s bratrem se nezúčastní ani Castrova sestra Juanita, která žije v americkém exilu. Ta prohlásila, že v porovnání s osobním rodinným smutkem je její víra ve svobodu silnější.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest řekl, že Obamu na Kubě nezastoupí ani viceprezident Joe Biden či ministr zahraničí John Kerry. Tým budoucího Obamova nástupce Donalda Trumpa po Castrově smrti varoval, že Obama, Biden či Kerry se za žádných okolností nesmějí pohřbu tyrana zúčastnit.

Na Kubu neodletí ani Putin, který naopak politický význam Castra ocenil. Kreml oznámil, že Putin má neodkladné povinnosti, proto ho na pohřbu zastoupí šéf dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Putinova neúčast podle The Guardianu symbolizuje skutečnost, že Moskva již Kubu nepovažuje za svůj klientský stát, neboť se Rusko nyní soustřeďuje na rozšíření vlivu ve střední Evropě, Asii a na Blízkém východě.

Trudeau, který za ocenění Castra jako pozoruhodného vůdce čelil kritice, v pondělí sdělil, že na pohřeb nepojede. Kanadskou delegaci tak povede generální guvernér David Johnston, který v severoamerické zemi zastupuje britskou panovnici Alžbětu II.

Za Británii na Kubu možná odletí náměstek ministra zahraničí Alan Duncan, který má na starosti americký kontinent. Šéf britské diplomacie Boris Johnson to tak podle The Guardianu rozhodně nebude.

Na Kubě se nečeká ani účast irského prezidenta Michaela Higginse, který čelí kritice za podpis v kondolenční knize na kubánské ambasádě v Dublinu.

Cestu na Kubu naopak ohlásili levicoví jihoameričtí prezidenti - Venezuelan Nicolás Maduro, Bolivijec Evo Morales či Ekvádorec Rafael Correa. Účast potvrdil také mexický prezident Enrique Peňa Nieto či jeho jihoafrický protějšek Jacob Zuma.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je pondělí 20. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 6°C

Celá předpověď