Tuska před výslechem ve Varšavě čekaly stovky příznivců i odpůrců

foto Stovky příznivců polské opozice dnes vyjádřily podporu polskému expremiérovi a předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, který přijel do Varšavy svědčit v kauze neschválené spolupráce polské kontrarozvědky s tajnými službami jiného státu.

Varšava - Stovky příznivců polské opozice dnes vyjádřily podporu polskému expremiérovi a předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, který přijel do Varšavy svědčit v kauze neschválené spolupráce polské kontrarozvědky s tajnými službami jiného státu. Varšavské hlavní nádraží zaplnili Tuskovi stoupenci s vlajkami EU, kteří se překřikovali s příznivci vlády označujícími liberálního politika za zrádce národa. Sám Tusk nepřímo kritizoval současný konzervativní kabinet.

Mezi politiky hlásícími se k odkazu sedmi let vlád vedených Tuskem byla bývalá premiérka Ewa Kopaczová a další členové nyní opoziční Občanské platformy (PO), podle nichž by se Polsko mělo opět stát otevřenou a liberální zemí s proevropským kurzem. Tuskovi příznivci provolávali hesla nesouhlasu s politikou předsedy vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského, který se mimo jiné neúspěšně pokusil zabránit Tuskovu znovuzvolení šéfem Evropské rady.

"Jsem velmi kritický k tomu, co se dnes děje v naší zemi, ale všechno je v rukou lidí," řekl podle agentury PAP Tusk krátce po příjezdu ve zjevné narážce na kroky konzervativní vlády PiS, která se snaží o silnější kontrolu některých demokratických institucí.

Někdejší lídr PO, který stál v čele polských vlád v letech 2007 až 2014, bude dnes svědčit v případu vedeném proti bývalým šéfům vojenské kontrarozvědky (SKW). Ti byli obviněni ze spolupráce se zpravodajskými službami jiné země bez potřebného pověření předsedou vlády. Podle některých polských médií jde mimo jiné o dohodu s Ruskem o výměně informací po leteckém neštěstí u ruského Smolenska, při němž v dubnu 2010 zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-1°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 3:00 -5°C

Celá předpověď