Tusk: Diskuse o Britech v EU bude až po začátku jednání o brexitu

foto Předseda Evropské rady Donald Tusk.

Brusel - Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes v dopise odmítl úvahy britských zákonodárců, aby se co nejrychleji začalo jednat o postavení občanů Británie v EU a dalších zemí Evropské unie v Británii. Tusk jednoznačně zopakoval, že jakékoliv diskuse související s takzvaným brexitem, tedy budoucím odchodem Británie z EU, budou možné až ve chvíli, kdy Londýn v souladu s unijními smlouvami formálně partnerům oznámí svůj záměr unii opustit.

Tusk dnes veřejně a poměrně tvrdě reagoval na dopis některých převážně konzervativních britských poslanců. Poznamenal, že jejich obavy o budoucí postavení občanů EU v Británii a Britů žijících a pracujících v unii do budoucích jednání o brexitu dobře zapadají.

"Speciálně proto, že - jak jsme pochopili -, jedním z hlavních důvodů volby pro brexit bylo odmítnutí volného pohybu osob a všech souvisejících práv tak, jak je definují evropské smlouvy," poznamenal Tusk.

Odmítl ale pohled britských zákonodárců, že Evropská komise a její vyjednavač pro brexit Michel Barnier se snaží jednáním bránit, čímž vytváří obavy a nejistoty pro britské občany v EU a pro evropské občany v Británii.

"Je to zajímavé tvrzení, ale jeho problém je, že nemá nic společného s realitou. Nesouhlasili byste se mnou, že jediným zdrojem úzkosti a nejistoty je rozhodnutí o brexitu? A jediným způsobem, jak obavy a pochybnosti rozptýlit je co nejrychlejší možný začátek jednání na základě článku 50 lisabonské smlouvy?," napsal britským poslancům Tusk.

Evropská unie Londýn k co nejrychlejšímu začátku dvouletých rozhovorů podle unijních pravidel vyzývá prakticky od červnového referenda, v němž se Britové vyslovili pro odchod z EU. Britská premiérka Theresa Mayová už dala najevo, že tento proces spustí nejpozději v březnu příštího roku.

EU a její členské země odmítají o čemkoliv souvisejícím s brexitem do té chvíle vyjednávat. Dávají také najevo, že v případě zájmu Británie o přístup na jednotný trh EU nesleví ze svobod, které s ním souvisejí, včetně volného pohybu osob.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je středa 22. listopadu 2017

Očekáváme v 19:00 7°C

Celá předpověď