Turecké letectvo útočilo na Kurdy v severním Iráku a Sýrii

foto Turecký bojový letoun - ilustrační foto.

Damašek/Bagdád/Ankara - Turecké letectvo zaútočilo v noci na dnešek v severním Iráku a v Sýrii. Podle sdělení armády při náletech zahynulo na 70 bojovníků separatistické Strany kurdských pracujících (PKK), která v těchto oblastech působí. Irácké kurdské zdroje oznámily, že při útocích byli zasaženi také iráčtí pešmergové a šest jich zemřelo. V Sýrii si útoky vyžádaly 18 životů, hlavně mezi členy kurdských milicí YPG. Iráčtí pešmergové a YPG bojují proti islámským radikálům a Turecko je považuje za teroristy. Spojené státy z náletu vyjádřily hluboké znepokojení.

Turecká armáda označila pozice PKK na severu Iráku a v Sýrii za hnízda teroristů. PKK údajně využívá tamní regiony k přesunu bojovníků, zbraní, výbušnin a munice do Turecka.

"Nálety jsme provedli na základě mezinárodního práva, abychom zničili ta hnízda teroristů, jež ohrožují bezpečnost, jednotu a celistvost Turecka. Teroristické cíle byly zasaženy," uvádí se v prohlášení turecké armády, z něhož citují zahraniční agentury.

Vedení iráckého autonomního Kurdistánu oznámilo, že o život přišlo šest pešmergů. Turecké nálety odsoudilo jako nepřijatelné. Letecké údery na své území odsoudila také irácká vláda, která je považuje za porušení mezinárodního práva a irácké suverenity. Nálety mají podle Bagdádu negativní vliv na boj proti terorismu. Irák zároveň vyzval Turecko, aby s ním boj proti PKK na iráckém území koordinovalo.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner řekl, že Ankara letecké údery nekoordinovala s koalicí vedenou Spojenými státy. "Vyjádřili jsme znepokojení přímo turecké vládě. Koalice ty nálety neschválila, vedly k nešťastným ztrátám na životech našich partnerských sil bojujících proti Islámskému státu," řekl Toner.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ale uvedl, že Ankara o náletech informovala své spojence včetně USA a Ruska a také severoirácký autonomní Kurdistán. Podobné operace podle něj budou pokračovat, dokud nebudou teroristé zlikvidováni. Erdogan prý nedovolí, aby se ze severního Iráku stala základna teroristů z PKK.

PKK řadí k teroristickým organizacím nejen Turecko, ale i Spojené státy a Evropská unie. Za autonomii Kurdů v Turecku bojuje PKK tři desetiletí, v konfliktu už přišlo o život na 40.000 lidí.

V Iráku se turecké letectvo zaměřilo na oblast Sindžár, která je domovem jezídské menšiny. Erdogan už několik měsíců tvrdí, že PKK působí právě v této oblasti, vzdálené asi 110 kilometrů od turecké hranice, a že Ankara nedovolí, aby tam PKK rozšířila svou působnost.

Ankara považuje za teroristickou organizaci také YPG, i když se tyto oddíly podílejí na boji proti takzvanému Islámskému státu (IS) a jsou spojenci mezinárodní koalice bojující v Sýrii. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že turecké letadla v noci zabila 18 bojovníků YPG a členů komunikačního centra této organizace. Útok byl namířen na objekty YPG u syrského města Málikíja, které leží blízko turecké hranice. SOHR upozornila, že jde o první bojovou operaci turecké armády od března, kdy Ankara oznámila konec vojenských akcí na severu Sýrie. Turecko je zahájilo loni v srpnu jako tažení proti IS, avšak zaměřovalo se i na kurdské pozice.

Loni v listopadu turecká armáda rozmístila tanky a další obrněnou techniku v oblasti města Silopi, které leží na souběhu hranic Turecka, Sýrie a Iráku. Turecko má i několik set vojáků na irácké základně Bašika, kde se podle Ankary podílejí na výcviku iráckých vojáků. Vláda v Bagdádu ale s přítomností Turků nesouhlasí a požaduje stažení tureckých jednotek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 20. dubna 2018

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď