Turci v SRN před volbami zjišťují postoje stran ke svým prioritám

foto Ilustrační foto - Turecká žena s neměckou a tureckou vlajkou před zahájením demonstrace v Kolíně nad Rýnem.

Berlín - Německá turecká obec před zářijovými parlamentními volbami obeslala dotazníkem všechny hlavní politické strany. Zástupci početné menšiny chtějí znát postoje kandidátů k otázkám, které Němce s tureckými kořeny obzvlášť zajímají. S odvoláním na předsedu obce o tom informovala agentura DPA.

Rozesláno už bylo kolem 1500 dopisů, sdělil předseda obce Gökay Sofuoglu. Turecká menšina oslovila Křesťanskodemokratickou unii (CDU), sociální demokracii (SPD), Zelené, postkomunistickou Levici, liberální FDP i antiimigrační Alternativu pro Německo (AfD).

Kandidáti ve všech volebních obvodech mají sdělit svůj postoj k několika případným změnám. Jde například o liberalizaci poskytování víz pro turecké občany, zavedení kvót pro zaměstnávání migrantů ve veřejném sektoru, vznik nového ministerstva pro migraci či zavedení volebního práva do místních zastupitelstev pro státní příslušníky třetích zemí.

"Naším cílem je zmobilizovat co možná nejvíce občanů s tureckou migrační historií," řekl Sofuoglu s tím, že odpovědi politiků plánuje zveřejnit na internetu.

Německo čekají parlamentní volby 24. září. Oprávnění se jich zúčastnit má kolem 1,4 milionu osob tureckého původu. V průzkumech dlouhodobě vede vládní CDU kancléřky Angely Merkelové.

kan šeb

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. června 2018

Očekáváme v 23:00 12°C

Celá předpověď