Trump kritizoval odstraňování konfederačních soch

foto Odstraňování jižanských pomníků v americkém Baltimoru.

Washington - Odstraňování konfederačních památníků z amerických měst je smutné a pošetilé a připravuje Američany o připomínky jejich historie. V další reakci na debatu vyvolanou sobotními násilnostmi v Charlottesville to napsal prezident Donald Trump, který se postavil na stranu zastánců zachování odkazu představitelů Konfederace hájící otroctví. Nečekaným způsobem se do debaty vložil Trumpův hlavní poradce Steve Bannon, když označil pravicové radikály za "klauny".

"Jsem smutný, když vidím, jak je historie a kultura naší skvělé země ničena odstraňováním našich krásných soch a památníků. Historii nemůžete změnit, ale poučit se z ní," uvedl prezident.

Právě odstraňování sochy jižanského generála Roberta Leeho z parku ve městě Charlottesville se v sobotu stalo důvodem pro demonstraci několika skupin americké krajní pravice, mezi nimiž byli i neonacisté vybavení nacistickými symboly a vykřikující nenávistná hesla. Po nájezdu auta řízeného bělošským radikálem do účastníků protidemonstrace uspořádané odpůrci rasismu zemřela mladá obhájkyně práv menšin a 19 lidí bylo zraněno.

Trump sice rasismus nejprve odsoudil, později však vinu za násilnosti připsal rovným dílem bílým rasistům i jejich odpůrcům, čímž vyvolal nebývale širokou záplavu nesouhlasných reakcí.

"Robert E. Lee, Stonewall Jackson - kdo bude další, Washington, Jefferson? Jak pošetilé!" pokračoval Trump v dnešním twitterovém prohlášení, když naznačil, že by někteří aktivisté mohli chtít odstranit po představitelích Konfederace i pomníky zakladatelů USA, neboť byli majiteli otroků.

Vůdkyně menšiny ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová dnes požádala republikánského předsedu dolní komory Paula Ryana, aby se připojil k demokratům, kteří usilují o odstranění konfederačních soch z Kapitolu. Snaží se o to prostřednictvím zákona, který ale nemůže projít bez podpory republikánů. Pelosiová prohlásila, že sochy v Kapitolu by měly být obrazem "nejvyšších ideálů Američanů a vyjadřovat, kdo jsou a o co jako národ usilují".

Každý americký stát má právo mít v sídle Kongresu dvě sochy a Ryanův mluvčí řekl, že o tom, jaké to budou, rozhodují státy samotné. Podmínkou je, že osoba, kterou představují, musí být nejméně deset let po smrti a dílo má být z mramoru nebo bronzu. Za Virginii je v Kapitolu socha Leea, za Mississippi jediný prezident konfederačních států Jefferson Davis a za Georgii konfederační viceprezident Alexander Hamilton Stephens.

Vlna odstraňování konfederačních symbolů začala v USA po předloňském rasovém útoku v Charlestonu v Jižní Karolíně, kde střelec zabil devět černochů. Zatímco zastánci konfederačních pomníků či vlajek tvrdí, že jsou součástí bohaté americké historie, jejich odpůrci v nich vidí přežité symboly bělošské nadřazenosti.

Trump dnes na twitteru obvinil republikánského senátora Lindseyho Grahama, že překrucuje jeho výroky, aby si získal publicitu. "Lindsey Graham usilující o publicitu mylně tvrdil, že jsem řekl, že existuje morální rovnítko mezi KKK (Ku Klux Klanem), neonacisty a zastánci nadřazenosti bělochů a mezi lidmi jako slečna Heyerová. Taková zjevná lež. Prostě nemůže zapomenout na volební porážku. Občané Jižní Karolíny si to zapamatují," napsal Trump.

Heather Heyerová zemřela při sobotních střetech v Charlottesville. Graham, který je senátorem za Jižní Karolínu, se ucházel o prezidentský úřad, ale kampaň ukončil v prosinci 2015 a podpořil pak Jeba Bushe.

Graham prezidentovi odpověděl také na twitteru. Podle něj Trumpa za jeho slova k událostem ve Virginii oceňují "největší rasisté a nenávistí posedlé osoby a skupiny". Senátor prezidenta vyzval, aby to napravil. "Pro dobro našeho národa a jako náš prezident to, prosím, napravte. Nás všechny sledují dějiny," napsal Graham.

Při dnešním tweetování Trump napadl také novináře, protože podle něj "překroutili to, co řekl o nenávisti, fanatismu a tak dále".

Trumpa dnes ostře kritizoval republikánský senátor Bob Corker, když řekl, že prezident prozatím neprokázal "stabilitu ani schopnosti, což je nutné k tomu, aby dokázal, že má šanci uspět". "Neukázal ani, že chápe charakter tohoto národa," dodal Corker.

Trumpův poradce Bannon označil pravicové radikály za klauny

Hlavní poradce prezidenta Trumpa Steve Bannon učinil pro mnohé nečekaný výrok a odsoudil bělošské nacionalisty. Kontroverzní poradce, jehož americká média označují za největšího stoupence krajní pravice v Bílém domě, nazval pravicové radikály "klauny". Učinil tak den poté, co Trump připsal stejný díl viny za víkendové násilnosti v Charlottsville bělošským rasistům i jejich odpůrcům.

Bývalý hlavní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon. "Tihle lidé, to je sbírka klaunů," řekl Bannon liberálnímu magazínu The American Prospect na adresu pravicových extremistů, jejichž role je podle něho výrazně přeceňovaná.

Bývalý šéf ultrakonzervativního webu Breitbart News v minulosti šířil xenofobní názory a je považován za pojítko Trumpa a krajního křídla Republikánské strany. Bannon patřil k prezidentovým oblíbencům, po událostech v Charlottesville však média již několik dní spekulují o jeho brzkém odchodu. O ten prý usilují další přední členové prezidentova týmu včetně nového personálního šéfa Johna Kellyho. Sám Trump se v úterý k jeho setrvání v Bílém domě vyjádřil nejednoznačně.

Prezident vyvolal nebývale jednotnou vlnu kritiky úterním prohlášením, v němž postavil na roveň bělošské rasisty a neonacisty provolávající nenávistná hesla a jejich odpůrce na sobotní demonstraci v Charlottesville. Bělošský radikál tam najel autem do davu a zabil mladou ženu. Republikáni i demokraté Trumpovi vyčítají, že svými slovy legitimizuje aktivity krajní pravice.

"Etno-nacionalisté, to jsou zoufalci. Je to okrajový prvek," prohlásil Bannon. "Média se jim podle mě věnují až příliš," dodal muž, který se již v minulosti distancoval od krajní pravice. Sám Bannon se označuje za nacionalistu, kterým je prý proto, že mu vadí negativní dopady globalizace.

Gabriel: Trumpova slova o Charlottesville jsou obrovskou chybou

Za obrovskou chybu považuje německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD) vyjádření prezidenta Trumpa, v němž postavil na roveň neonacisty a bělošské radikály s jejich odpůrci při víkendových srážkách v Charlottesville. Gabrielův stranický šéf a kandidát na kancléře Martin Schulz se zase nechal slyšet, že by se Trumpovi měla důsledněji postavit německá kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Trump se stal terčem kritiky z mnoha stran, když v úterý řekl, že mezi těmi, kteří v sobotu přišli demonstrovat proti odstranění konfederačního pomníku ve virginském Charlottesville, byli i "dobří lidé", a ve skupině jejich odpůrců se naopak vyskytovali i pachatelé násilí. Tím podle kritiků v podstatě podpořil neonacisty a zastánce bělošské nadřazenosti.

Kritika se ozývá i ze zahraničí, včetně Německa. "Samozřejmě je srovnávání obou stran, namísto jasného se distancování od nacistického potenciálu, který se tam ukázal, obrovskou chybou," řekl dnes agentuře DPA šéf německé diplomacie Gabriel. "Je nesnesitelné, jak Trump zlehčuje násilí, které se odehrálo při pochodu pravicově extremistické hordy v Charlottesville," uvedl zase v prohlášení ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD), podle něhož by nikdo neměl bagatelizovat antisemitismus a rasismus.

Šéf sociálních demokratů Schulz v souvislosti s Trumpem obvinil kancléřku Merkelovou, že je vůči americkému prezidentovi příliš měkká. "Moje zkušenost je: Takoví lidé potřebují slyšet jasná slova," řekl listu Frankfurter Rundschau.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je sobota 21. července 2018

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď