Trump si s Tchaj-wanem volat nebude, potřebuje pomoc Číny s KLDR

foto Ilustrační foto - Spojená fotografie prezidentů Číny a USA Si Ťin-Pchinga (vlevo) a Donalda Trumpa.

Washington - Americký prezident Donald Trump odmítl návrh tchajwanské prezidentky, že by se mohli znovu telefonicky spojit, informovala dnes agentura Reuters. Odůvodnil to tím, že nechce způsobovat problémy čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, když Peking podle všeho pomáhá řešit napětí vyvolané KLDR. Trump od února respektuje politiku jedné Číny, podle níž je Tchaj-wan čínskou provincií. Podle zdrojů z americké vlády se Trumpova administrativa přesto chystá prodat Tchaj-wanu soubor zbraní.

Prezident Trump během rozhovoru v Bílém domě zametl pod koberec návrh tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen. Ta ve čtvrtek agentuře Reuters mimo jiné sdělila, že nevylučuje další přímý hovor s americkým prezidentem. "Navázal jsem velmi dobrý, osobní vztah s prezidentem Si. Věřím, že dělá, co může, aby nám s touto vážnou situací pomohl," odkázal Trump na to, že by Čína mohla předejít novým raketovým a jaderným testům KLDR. "Neudělal bych nic, co by mu teď působilo potíže. Nejprve bych samo sebou mluvil s ním," dodal Trump.

Kancelář tchajwanské prezidentky v reakci na Trumpovo stanovisko dnes reagovala konstatováním, že v tuto chvíli na telefonátu netrvá a rozumí tomu, že USA mají v regionu určité priority.

Jako čerstvě zvolený prezident přijal Donald Trump od tchajwanské prezidentky Cchaj telefonickou gratulaci. Byl to první kontakt mezi hlavním představitelem Tchaj-wanu a americkým prezidentem za poslední čtyři desetiletí. Trump tím vzbudil pochybnosti, zda bude Washington respektovat politiku jedné Číny. Telefonát rozlítil Peking, který Tchaj-wan pokládá za jednu ze svých provincií. Americký prezident nakonec v únoru přislíbil, že bude politiku jedné Číny respektovat, a na počátku tohoto měsíce se na Floridě setkal s čínským prezidentem Si. Tchaj-wan před setkáním obou prezidentů konstatoval, že čínsko-americký summit jeho vztahy s USA nezmění.

Cchaj ve čtvrtek agentuře Reuters řekla, že vztahy její země a USA se lepší. Uvedla také, že by Tchaj-wan mohl od tohoto svého jediného dodavatele zbraní chtít koupit stíhací letoun F-35. Prezident Trump den poté agentuře sdělil, že o nákupu nebyl informován. Peking je zásadně proti tomu, aby Tchaj-wanu jakákoli země zbraně prodávala.

Minulý měsíc sdělily agentuře Reuters zdroje z americké vlády, že se Trumpova administrativa chystá Tchaj-wanu prodat soubor zbraní včetně pokročilých raketových systémů a protilodních střel. Podle jiného vládního zdroje však neplánuje prodej stíhaček F-35.

"Jakmile vláda Cchaj Jing-wen překročí míru, zaplatí za to podobně jako zlobivé děcko ve škole, co křičí anebo rozbilo okno," reagoval na událost vlivný deník čínské komunistické strany The Global Times.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 20. dubna 2018

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď