Trump s výhradami podepsal nový balík protiruských sankcí

foto Americký prezident Donald Trump.

Washington/Moskva/Brusel - Po téměř týdenním váhání dnes americký prezident Donald Trump podepsal zákon o sankcích proti Rusku, který už dříve schválily velkou většinou hlasů obě komory Kongresu. Podpis prezident doprovodil vážnými výhradami, neboť sankční postih Moskvy podle něj omezuje ústavní pravomoci hlavy státu. Kreml na balík nových sankcí reagoval už koncem minulého týdne omezením amerického diplomatického personálu v Rusku.

Významné části sankcí postihují ruský energetický sektor a zavádějí nová omezení pro americké investice na ruském trhu. Americké společnosti se rovněž nesmějí účastnit průzkumných těžařských projektů, v nichž mají Rusové větší než třetinový podíl.

Zákon o sankcích také umožňuje trestat zahraniční společnosti, které investují do průzkumných prací v Rusku, i když v tomto bodě má prezident právo sankce uvolnit. Vláda má rovněž možnost, nikoli povinnost, zavést sankce proti firmám, které pomáhají při budování ruských vývozních plynovodů, jakým je například evropský Nord Stream 2 vedený po dně Baltského moře do Německa.

Prezident už v minulosti dával najevo výhrady vůči ustanovení sankčního zákona, které ho fakticky zbavuje možnosti sankce upravit, pozastavit nebo zrušit bez souhlasu Kongresu. V doprovodném prohlášení k sankcím Trump uvedl, že bude přihlížet k mínění Kongresu, ale "naplní ustanovení (sankčního zákona) způsobem slučitelným s ústavní pravomocí" hlavy státu.

Prezident očekává, že Kongres nebude využívat "tento vadný zákon" k tomu, aby torpédoval spolupráci s evropskými spojenci při řešení ukrajinského konfliktu, uvedl v prohlášení. Trump tak naznačil, že sankce mohou zúžit prostor pro jednání s Ruskem o řešení globálních problémů.

Zákon podle Trumpa omezuje pružnost jednání americké vlády. "Ztěžuje Spojeným státům vyjednat dohody dobré pro americký lid a přispívá ke sblížení Číny, Ruska a Severní Koreje," uvedl a poznamenal, že zákon přesto podepisuje "ve jménu národní jednoty".

Prezident měl sice právo zákon vetovat, podle médií by ale sám sebe odsoudil k blamáži. Ve Sněmovně reprezentantů sankce prošly poměrem hlasů 419 ku třem, v Senátu 98 ku dvěma. K přehlasování prezidentského veta přitom podle ústavy stačí dvoutřetinová většina hlasů.

Podle komentáře listu The New York Times se Trump může pokusit řídit se zákonem jinak, než zákonodárci zamýšleli. Stejné obavy má i vůdkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová. "Trumpovo prohlášení vyvolává vážné otázky ohledně záměrů vlády respektovat zákon," řekla poslankyně. Vyslovila podezření, že Trump bude dál podporovat agresivní chování ruského prezidenta Vladimira Putina.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov se omezil na konstatování, že Trumpův podpis na situaci nic nemění. Žádná ruská reakce na něj následovat nebude.

Podle šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera EU zatím nebude na protiruské sankce USA reagovat, vyhrazuje si však možnost odpovědět Spojeným státům stejnou mincí, pokud tyto sankce poškodí ekonomické zájmy unie. "Jsme připraveni. Musíme hájit naše ekonomické zájmy vůči Spojeným státům a uděláme to," řekl Juncker podle agentury Reuters.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď