Trump mluví o odchodu šéfa republikánů v Senátu McConnella

foto Ilustrační foto - Vůdce republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell.

Washington - Americký prezident Donald Trump dal najevo, že by v čele republikánské většiny v Senátu rád viděl někoho jiného než Mitche McConnella. Dlouholetý republikánský předák je podle Trumpa hlavním viníkem legislativních neúspěchů pravice včetně neschopnosti zrušit zdravotní systém přezdívaný Obamacare. McConnell na prezidentovy výpady nereagoval.

Trump ve čtvrtek již druhým dnem pokračoval v sérii slovních útoků na senátora McConnella, který jej prý "velmi zklamal". Pokud se mu co nejdříve nepodaří prosadit nový systém zdravotní péče, daňovou reformu či vládní investice do infrastruktury, bude podle prezidenta aktuální otázka jeho odchodu.

"Mitchi, do práce, a ať je to hotovo," vzkázal podle agentury AP kentuckému senátorovi během čtvrtečního tiskového brífinku ve svém golfovém klubu v New Jersey, kde tráví dvoutýdenní dovolenou.

Trump v lednu vstupoval do Bílého domu se zásadním plánem, kterým bylo zrušení zdravotnické reformy přijaté za jeho předchůdce Baracka Obamy. Přestože republikáni disponují většinou hlasů v obou komorách Kongresu, v Senátu se jim nepodařilo přesvědčit všechny členy své strany, aby náhradu či alespoň zrušení části Obamacare podpořili.

Zatímco řada předních senátorů včetně McConnella po červencovém neúspěchu naznačila, že je potřeba dočasně zdravotnické téma odložit a věnovat se dalším věcem, Trump nehodlá ztrácet čas a tlačí na senátory, aby se k Obamacare vrátili hned po skončení parlamentních prázdnin.

McConnell, který vede republikánské senátory jedenáctým rokem, na současné prezidentovy výpady nereagoval. Začátkem týdne však Trumpovi z dovolené vzkázal, že má přehnaná očekávání. "Náš nový prezident tento druh práce dříve pochopitelně nedělal. Proto si myslím, že má přehnaná očekávání, jak rychle se dějí věci v demokratickém procesu," uvedl senátor.

Trump vyhrál loňské republikánské primárky jako realitní magnát bez vazeb na stranický establishment a dává najevo, že nechová žádný respekt k tradiční stranické hierarchii. Někteří republikánští experti sice tvrdí, že jeho nevole může ohrozit i pozici tak stabilních lídrů, jako je McConnell, přímý vliv na jeho funkci však prezident nemá. O té rozhodují republikánští senátoři a většina z nich podle amerických médií i po posledních událostech za svým šéfem stojí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď