Trump čelí rostoucímu tlaku, aby odvolal tvrzení o odposleších

foto Americký prezident Donald Trump.

Washington - Americký prezident Donald Trump čelí stále většímu tlaku, aby vzal zpět své tvrzení, že jej předchůdce Barack Obama nechal během loňské předvolební kampaně odposlouchávat. Republikánský předseda výboru pro tajné služby Sněmovny reprezentantů dnes uvedl, že se dosud neobjevily žádné důkazy podporující Trumpovo tvrzení, stejně jako důkazy o údajné spolupráci Trumpova volebního týmu s Rusy. Prezidentova slova dnes zpochybnilo několik zákonodárců z obou politických stran.

Výbor vedený Devinem Nunesem vyšetřuje podezření, že se ruští hackeři snažili prostřednictvím zásahů do kampaně demokratů pomoci republikánskému kandidátu Trumpovi. "Podle nejnovějších informací, které mám k dispozici dnes ráno, není žádný důkaz o utajené spolupráci," řekl Nunes v rozhovoru s televizní stanicí Fox News.

Výbor řeší v rámci šetření hackerských útoků, které americké zpravodajské služby přiřkly Rusům, rovněž údajné odposlechy Trumpa v jeho newyorském mrakodrapu, které podle něho nařídil sám Obama. Nunes dnes prohlásil, že ani toto tvrzení nemá žádnou faktickou oporu.

Trump vznesl obvinění vůči Obamovi počátkem března bez jakýchkoli konkrétních důkazů. Část komentátorů se domnívá, že se pouze snažil odvést pozornost od vlastních problémů. Tento týden prezident svá obvinění zmírnil, když Fox News řekl, že "odposlechy mohou znamenat mnoho věcí".

Stále více republikánských zákonodárců, kteří prezidenta jinak podporují, jej však vyzývá k veřejnému odvolání nepodložených výroků, případně rovnou k omluvě Obamovi. "Nevím, z čeho prezident Trump při svém tvrzení vycházel. Myslím, že nám dluží vysvětlení," řekla dnes televizi NBC republikánská senátorka Susan Collinsová.

Rozšířila tím řady republikánských kritiků, kteří vyzvali Trumpa k omluvě Obamovi. Jsou mezi nimi například vlivný kongresman Tom Cole či jeho kolegové Charlie Dent a Will Hurd.

Nunes se v pondělí na veřejném slyšení v Kongresu hodlá zeptat šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, zda nějaké důkazy o Obamově odposlechové aktivitě našel. Vedoucí zástupce demokratů v Nunesově výboru Adam Schiff dnes označil Trumpovy výroky za "jednoznačně nepravdivé" a dodal, že očekává, že Comey v pondělí řekne to samé.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

2°C

Dnes je úterý 20. února 2018

Očekáváme v 13:00 2°C

Celá předpověď