Třeští prošla sedmimetrová loutka z ocele, zahájila adventní čas

foto Adventní čas v Třešti na Jihlavsku zahájila 27. listopadu sedmimetrová loutka, která vpodvečer prošla středem města. Z původní podoby rytíře se během putování proměnila v anděla, který se podílel na rozsvícení vánoční výzdoby na náměstí.

Třešť (Jihlavsko) - Adventní čas v Třešti na Jihlavsku zahájila sedmimetrová loutka, která vpodvečer prošla středem města. Z původní podoby rytíře se v závěru putování proměnila v anděla, jenž pomohl rozsvítit vánoční strom na náměstí. Originální železnou loutku vážící téměř dvě tuny vytvořili místní kováři pod vedením Petra Píši. Veřejnosti v Třešti se představila poprvé.

Adventní čas v Třešti na Jihlavsku zahájila sedmimetrová loutka, která 27. listopadu vpodvečer prošla středem města. Z původní podoby rytíře se během putování proměnila v anděla, který se podílel na rozsvícení vánoční výzdoby na náměstí. Originální železnou loutku vážící téměř dvě tuny vytvořili třešťští kováři pod vedením Petra Píši před dvěma lety. Veřejnosti v Třešti se představila poprvé. V anděla se rytíř z ocelových plátů proměnil dotykem dívky představující múzu, která v poslední části představení vystoupila na jeho paži. "Rytíř se mění díky své múze v archanděla. Múza mu odklání jeho hledí, on prozře a vidí svět a své blízké jinýma očima," vysvětlil starosta Vladislav Hynk symboliku proměny.

Na náměstí T. G. Masaryka, které zaplnily davy zvědavých diváků, se kovový obr podpíraný ramenem stroje vydal z boční ulice. Dojem umocňoval dým a působivá hudba. Pomocí kovových táhel loutku ovládalo devět vodičů. Jeden člověk byl v korpusu těla a ovládal hlavu, oči, vlasy a prsty na rukou.

Adventní čas v Třešti na Jihlavsku zahájila sedmimetrová loutka, která 27. listopadu vpodvečer prošla středem města. Z původní podoby rytíře se během putování proměnila v anděla, který se podílel na rozsvícení vánoční výzdoby na náměstí. Originální železnou loutku vážící téměř dvě tuny vytvořili třešťští kováři pod vedením Petra Píši před dvěma lety. Veřejnosti v Třešti se představila poprvé. Loutka prošla kolem 12 ohňů hořících v železných koších, které v minulých dnech Píša s pomocníky vyrobil ve své kovárně. Koše symbolizovaly měsíce v roce. Na čtyřech pódiích mezi nimi, představujícími roční období, muzicírovaly děti.

Unikátní loutka vznikla podle výtvarného návrhu Josefa Sodomky, výtvarníka Divadla bratří Formanů. Stvořena byla pro zahájení loňského projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury. Od té doby se zúčastnila několika dalších akcí v Česku i v zahraničí. Viděli ji například i lidé na Mezinárodním festivalu loutkového divadla v dánském Silkeborgu.

Třešťský kovář Petr Píša je mužem mnoha dovedností. Založil například projekt Tančírna, je autorem hudebně-divadelního projektu Orchestroj, který vymyslel pro svůj jazzový orchestr Zatrestband. Účastnil se i projektu bratří Formanů Obludárium. Byl rovněž sólistou v představení Dobře placená procházka v Národním divadle, kterou režíroval Miloš Forman.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď