Továrnu GM ve Venezuele a další majetek firmy zabavily úřady

foto Protivládní protesty ve Venezuele.

Caracas - Venezuelské úřady převzaly kontrolu nad továrnou americké automobilky General Motors a zabavily její další majetek v zemi. Firma ve středu večer oznámila, že považuje tyto kroky za nelegální a hodlá se proti nim bránit. K zabavení majetku největšího amerického výrobce automobilů dochází v době prohlubující se politické a ekonomické krize ve Venezuele.

"Továrnu GMV (General Motors Venezolana) včera (v úterý - pozn. ČTK) nečekaně převzaly úřady a zabránily jí v normálním provozu. Kromě toho byl firmě zabaven další majetek, včetně automobilů," citovala automobilku agentura Reuters. Firma dodala, že tento krok způsobí nevratnou újmu jí, jejím 2678 zaměstnancům, dealerům i dodavatelům.

Venezuelské ministerstvo informací se zatím k záležitosti nevyjádřilo. Automobilový průmysl ve Venezuele zažívá v posledních letech hluboký propad, kvůli devizové regulaci mu chybějí suroviny a materiál a mnoho továren takřka nevyrábí. V roce 2015 americký Ford odepsal své investice v zemi v hodnotě 800 milionů dolarů (20 miliard Kč).

Vleklá hospodářská krize a socialistické řízení venezuelské ekonomiky včetně případů znárodňování poškodilo řadu amerických a dalších zahraničních firem v zemi. Řada z nich své venezuelské aktivity přestala zahrnovat do svých standardních účetních bilancí.

Venezuelská opozice vyzvala k dalším masovým protestům

Venezuelská opozice vyzvala po středeční smrti dvou mladých demonstrantů k rozšíření masových protivládních protestů. Další demonstrace by se měla v zemi uskutečnit již dnes. Vládní úřady mezitím oznámily, že při protestech nedaleko metropole zabil odstřelovač člena národní gardy. Opozice brojí proti socialistické vládě prezidenta Nicoláse Madura, která je podle ní zodpovědná za neutěšenou hospodářskou situaci v jihoamerické zemi.

Pří středečních demonstracích, které se konaly po celé zemi, zahynuli dva mladí lidé. V metropoli Caracasu střelnému zranění podlehl sedmnáctiletý mladík, čtyřiadvacetiletou ženu zabili při demonstraci ve městě San Cristóbal na západě země.

Venezuelský ombudsman Tarek Saab mezitím oznámil, že při "násilných protestech" ve městě San Antonio de los Alto ve státě Miranda jižně od hlavního města odstřelovač zabil člena venezuelské národní gardy. Viceprezident Diosdado Cabello z činu obvinil příslušníky opozice.

"Když vyšly dnes do ulic miliony, musí zítra vyjít ještě víc," uvedl ve středu místního času vůdce opozice Henrique Capriles, jemuž režim před časem zakázal vykonávat 15 let veřejné funkce.

Kromě mrtvých si středeční demonstrace vyžádaly také řadu zraněných. Policisté nasadili slzný plyn a zhruba 400 lidí zadrželi.

Podle odhadů agentury blízké opozici vyšlo ve středu do ulic venezuelských měst až šest milionů lidí. Kromě odpůrců prezidenta Madura demonstrovali ale také jeho příznivci. Úřady odhady počtu demonstrantů nezveřejnily.

Střety s policií během protestů si od začátku dubna vyžádaly už celkem osm mrtvých a desítky zraněných. Opozice viní Madurův režim z hluboké politické a ekonomické krize. Venezuela zápasí s hyperinflací, nedostatkem potravin a rostoucí zločinností.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-1°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 3:00 -5°C

Celá předpověď