Ťok: Doprava vyčerpá všechny peníze z programů EU

foto Ilustrační foto - Ministr dopravy Dan Ťok (na snímku).

Praha - Ministerstvo dopravy vyčerpá všechny peníze z aktuálního programu pro rozvoj dopravní infrastruktury. Resort poslal k proplacení z Operačního programu doprava (OPD II.) 9,7 miliardy korun, 19,3 miliardy přitom už z národních peněz vyplatil stát stavebním firmám za uskutečněné projekty. Novinářům to dnes řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Celkem je v programu pro Česko vyčleněno zhruba 110 miliard korun na stavební projekty chystané v období let 2014 až 2020.

V současnosti má Česko pro uvedený program připraveno 103 projektů v ceně 58,6 miliardy korun, což představuje více než polovinu celkové dostupné částky, uvedl Ťok.

Zveřejněním uvedených čísel chce ministr předejít šíření informací o tom, že dopravní resort čerpá peníze z EU pomalu. Zprávy, které se v poslední době šířily v médiích, prý byly založené na základě tabulek starých několik měsíců.

Kromě Operačního programu doprava čerpá Česko na výstavbu dopravní infrastruktury ještě z programu na propojení Evropy CEF. V rámci tohoto programu, ve kterém je pro Česko připraveno 1,1 miliardy eur (29,3 miliardy Kč), už ČR připravila projekty za 840 milionů eur (22,6 miliardy Kč), uvedl náměstek pro ekonomiku a EU Tomáš Čoček.

Mezi nejvýznamnější projekty, na které úřad využívá evropské peníze, patří na železnici například výstavba ejpovického tunelu na trati mezi Rokycany a Plzní, nebo modernizace dálnice D1, uvedl Čoček. Mezi další významné projekty pak resort dopravy uvedl například dokončení novostavby D1 v úseku mezi Přerovem a Lipníkem, obchvat Třince na silnici I/11, nebo stavba úseku Ostrava Prodloužená Rudná.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

-4°C

Dnes je sobota 24. února 2018

Očekáváme v 1:00 -7°C

Celá předpověď