Titul Zemědělec roku letos putoval ke třem vítězům

foto Soutěž Zemědělec roku byla vyhlášena 29. listopadu v Praze. Zleva František Toman, předseda představenstva společnosti Zeras (nejlepší chovatel roku), ministr zemědělství Marian Jurečka, Václav Mašát, předseda představenstva Zemědělské společnosti Komorno (nejlepší smíšená výroba), a Václav Schleiss (nejlepší pěstitel).

Praha - Titul Zemědělec roku v letošním 15. ročníku soutěže získala trojice vítězů. Nejlepším pěstitelem se stal Václav Schleiss, nejlepším chovatelem akciová společnost Zeras a cenu za smíšenou výrobu získala Zemědělská společnost Komorno. Výsledky soutěže, kterou pořádají vydavatelství ProfiPress a týdeník Zemědělec, dnes organizátoři vyhlásili v Praze. Hlavním kritériem jsou ekonomické ukazatele firem.

Rozdělení do hlavních kategorií podle druhu výroby bylo letos nové. Důvodem je snaha, aby například i chovatelé, které v posledních letech trápí celoevropsky nízké výkupní ceny, měli šance na umístění.

Nejvyšší index finančního zdraví v kategorii Malá farma do 100 hektarů získal samostatně hospodařící rolník David Smetana, který byl současně oceněný tituly Zemědělec roku s potravinářskou výrobou a Zemědělec roku Královehradeckého kraje. Smetana býval také odborným poradcem současného ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

V kategorie Ekologický zemědělec roku zvítězila již podruhé společnost AGRO Březová, vítězem kategorie Zemědělec roku v méně příznivých a horských oblastech a Zemědělcem roku Karlovarského kraje je společnost Probitas. Mladým farmářem roku a zároveň vítězem v Jihočeském kraji je Václav Nosek, vlastník společnosti Noragros.

V nově vyhlašované kategorii Nejlepší farmářka roku zvítězila Marie Šteflová. V druhé nové kategorii Společensky odpovědný zemědělec vyhrálo Rybářství Třeboň.

Odborníci z Ústavu zemědělské ekonomiky a informací hodnotili firmy na základě jejich loňských ekonomických výsledků. Spolupořadateli soutěže jsou ministerstvo zemědělství, Agrární komora ČR, Zemědělský svaz ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Společnost mladých agrárníků. V loňském ročníku vyhrál soukromě hospodařící rolník Václav Hrabě ze Sedlece u Benátek nad Jizerou. V konkurenční soutěži Farma roku, kterou vyhlašuje Asociace soukromého zemědělství, loni zvítězil Kunclův mlýn v Brzině na Sedlčansku.

Výsledky Zemědělce roku 2016:

Celkové výsledky  
Pěstitel Schleiss Václav
Chovatel Zeras .
Smíšená výroba Zemědělská společnost Komorno
   
Regionální vítězové  
Středočeský Agrodružstvo Vyšetice se sídlem v Pravoníně
Jihočeský Noragros
Plzeňský Schleiss Václav
Královéhradecký David Smetana
Pardubický DOUBRAVA
Vysočina Zeras.
Jihomoravský ROŽIVA .
Olomoucký Zemědělské družstvo Hnojice
Zlínský Valašské ZOD, družstvo
Liberecký Agrojilm
Karlovarský Probitas
Ústecký Hanzal Václav
Moravskoslezský Pavel Müller
   
Další kategorie  
Společensky odpovědný zemědělec Rybářství Třeboň
Zemědělec s potravinářskou výrobou David Smetana
Mladý farmář Noragros - Václav Nosek
Farmářka roku Marie Šteflová
Zemědělec roku pro horské a znevýhodněné oblasti Probitas
Ekologický zemědělec AGRO BŘEZOVÁ
Malá farma do 100 ha David Smetana

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď