Tisk: Trump navštíví Británii příští rok, návštěva nebude státní

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump.

Londýn - Americký prezident Donald Trump navštíví podle listu Evening Standard Spojené království na počátku příštího roku. Nepůjde ale o návštěvu státní, ale pouze pracovní. Podle dnešní informace britského listu je důvodem změny charakteru plánované návštěvy obava z masových protestů. Úřad britské premiérky odmítl informaci komentovat.

Podle listu Evening Standard se pracovní návštěva amerického prezidenta Donalda Trumpa v Británii uskuteční na počátku příštího roku. Státní návštěva se všemi příslušnými poctami včetně setkání s královnou Alžbětou II. by se měla uskutečnit později. Datum státní návštěvy ale zatím jasné není, uvedl Evening Standard.

Úřad britské premiérky Theresy Mayové odmítl informaci listu komentovat. Postoj vlády k návštěvě amerického prezidenta se podle něj nijak nezměnil. Pozvání Trump dostal a přijal, termín návštěvy stanoven nebyl, dodal úřad.

Předsedkyně britské vlády Mayová předala šéfovi Bílého domu pozvání na státní návštěvu Spojeného království letos v lednu krátce poté, co se Trump oficiálně ujal své funkce. Byla prvním z cizích státníků, které prezident v Bílém domě přijal.

Pozvání Trumpa do Británie vyvolalo rozporuplné reakce. Petici proti státní návštěvě podepsaly téměř dva miliony lidí, kteří vyčítali Trumpovi zejména jeho antiimigrační kroky. Petici ale sepsali i zastánci návštěvy. Po slovní přestřelce s americkým prezidentem vyzval před časem britskou vládu k odložení jeho návštěvy také londýnský starosta Sadiq Khan.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 9:00 24°C

Celá předpověď