Tisíce lidí slaví v Barceloně rezoluci o katalánské nezávislosti

foto Tisíce lidí v centru Barcelony oslavují dnešní rezoluci katalánského parlamentu o nezávislosti Katalánska.

Barcelona - Tisíce lidí v centru Barcelony oslavují dnešní rezoluci katalánského parlamentu o nezávislosti Katalánska. Náměstí před regionální vládou je ve večerních hodinách podle záběrů ze sociálních sítí zcela zaplněné lidmi, kteří podle listu La Vanguardia čekají, zda přijede katalánský premiér Carles Puigdemont. Na sociálních sítích se ale objevují i projevy zklamání, smutek vyjádřila například socialistická premiérka Andalusie Susana Díazová.

"Jsme na náměstí Sant Jaume a zůstaneme tady tak dlouho, dokud to bude nutné. Republika bude žít díky síle lidu. Ahoj Katalánská republiko," napsali na svůj twitter zástupci přední separatistické organizace Katalánské národní shromáždění (ANC). Ty nynější manifestaci před sídlo katalánské vlády na 18:00 SELČ svolali jako "Oslavu vyhlášení republiky".

Náměstí o rozloze 2900 metrů čtverečních je podle snímků zcela plné, podle odhadu policie je zde asi 6000 lidí. Mávají katalánskými vlajkami a radují se. Do sídla katalánské vlády přitom podle deníku La Vanguardia přišel fax ze španělského Senátu informující, že tato horní komora španělského parlamentu dnes schválila návrh španělské vlády na omezení katalánské autonomie.

Slaví se i jinde v Katalánsku, například radnice v Gironě sundala ze své budovy španělskou vlajku a nechala tam jen vlajku katalánskou a vlajku Evropské unie.

Někteří Katalánci ale také už vyjadřují na sociálních sítích nespokojenost. Například starostka Barcelony Ada Colauová kritizovala nejen schválení omezení autonomie Senátem, ale i přijetí rezoluce o nezávislosti. "Říkám sama za sebe: ne, ne článku 155 (ústavní článek umožňující omezení autonomie) a ne DUI (zkratka pro jednostranné vyhlášení nezávislosti)," napsala Colauová na twitteru. Dodala ale, že bude bránit katalánské instituce.

"Jsem smutná z toho, co se stalo," napsala na svém twitterovém účtu andaluská premiérka Díazová. "Žádám Andalusany a zbytek celého Španělska, aby důvěřovali právnímu státu. Do Katalánska se vrátí ústavní pořádek," uvedla Díazová. Naopak bývalý baskický premiér Juan José Ibarretxe vyjádřil "Katalánské republice úctu, náklonnost a uznání".

Šéf španělských socialistů Pedro Sánchez vyslovil soustrast těm Kataláncům, kteří si přejí jednotu Španělska a kterých je podle dřívějších průzkumů zhruba polovina. Přesná a aktuální čísla nejsou k dispozici. "Cítíme vaši bolest," napsal na twitteru Sánchez, který obvinil katalánského premiéra Puigdemonta a místopředsedu vlády Oriola Junquerasa ze zodpovědnosti za rozdělení katalánské společnosti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

0°C

Dnes je pátek 23. února 2018

Očekáváme v 1:00 -6°C

Celá předpověď