Terorista z Londýna byl Brit, policie při razii zadržela osm lidí

Londýn - Teroristou, který ve středu v Londýně u parlamentu zabil tři chodce a jednoho policistu, byl 52letý britský občan Khalid Masood. Rodák z hrabství Kent v jihovýchodní Anglii měl bohatý trestní rejstřík, ale nevzbuzoval podezření z přípravy teroristického útoku, oznámila dnes policie. Britská premiérka Theresa Mayová přitom předtím řekla, že pachatele v minulosti kvůli radikalismu tajná služba MI5 vyšetřovala. Atentátník, který byl při činu zastřelen, podle policie zřejmě jednal sám pod vlivem islámského terorismu. Bezpečnostní jednotky po útoku na několika místech provedly razie, při kterých bylo osm lidí zadrženo, pravděpodobně včetně útočníkovy přítelkyně. K atentátu se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS).

Mezi mrtvými a zraněnými, kterých bylo asi 40, nejsou podle dnešního prohlášení českého ministerstva zahraničí žádní Češi. Prezident Miloš Zeman kondoloval britské královně Alžbětě II. a vyjádřil soustrast jí i rodinám obětí. Český ministr vnitra Milan Chovanec v tiskovém prohlášení uvedl, že v Česku není nutné posilovat bezpečnostní opatření, protože londýnský útok ani jeho pachatel nemají vazby na Českou republiku.

Britská premiérka prohlásila, že útok mířil na svobodu a demokracii, kterou britský parlament představuje. Teroristům vzkázala, že Británie se nebojí a že radikálové nikdy nezvítězí.

Policie nyní prověřuje útočníkovu minulost a také jeho styky. Na několika místech v zemi zásahové jednotky provedly v noci na dnešek razie, mimo jiné v Birminghamu. Spekuluje se, že útočník, který o sobě v jednom dotazníku uvedl, že je učitel angličtiny a ženatý otec tří dětí, zde bydlel a že z tohoto města pocházel i automobil, který k činu použil.  Masood byl znám policii kvůli tomu, že byl několikrát odsouzen - za napadení, včetně těžkého ublížení na zdraví, držení útočných zbraní a rušení veřejného pořádku. Nikdy ale nebyl odsouzen za čin vztahující se k terorismu.

Jednou z obětí útoku je 48letý policista Keith Palmer, který hlídkoval u parlamentu. Na Westminsterském mostě, na kterém byl dnes odpoledne obnoven provoz, zemřeli na následky zranění, které utržili na mostě přes řeku Temži, také 43letá Aysha Fradeová původem ze Španělska a 54letý americký turista Kurt Cochran, který cestou po Evropě slavil s manželkou 25. výročí svatby.přišla ve středu o život 43letá Aysha Fradeová původem ze Španělska, která v Británii dlouhodobě žila, a 54letý americký turista Kurt Cochran, který cestou po Evropě slavil s manželkou 25. výročí svatby. Dnes svým zraněním v nemocnici podlehl 75letý muž, jehož identita zatím není známa.

Mezi zraněnými, kterých byly podle středečních informací zhruba čtyři desítky, jsou vedle chodců tři policisté. Zranění podle Mayové utrpělo 12 Britů, čtyři Jihokorejci, tři francouzské děti, dva Rumuni, dva Irové, dva Řekové, jeden Polák, jeden Američan, jeden Němec a jeden Číňan; agentura AP informovala i o jednom Portugalci. V nemocnici podle policie dnes večer zůstávalo ještě pět lidí, z nichž dva jsou v kritickém stavu.

Islámský stát se prostřednictvím agentury Amak k útoku přihlásil. IS se ale obvykle hlásí ke všem teroristickým činům v západním světě.

Britové i obyvatelé Londýna po útoku vyjadřují na sociálních sítích soustrast s oběťmi a s celou britskou metropolí a prohlašují, že se podobným způsobem nenechají zlomit. O nezlomnosti hovořil i londýnský starosta Sadiq Khan, který inicioval dnešní večerní pietní shromáždění na Trafalgarském náměstí, kam přišly tisíce lidí, aby zapálily svíčky. Brandenburská brána v Berlíně byla dnes večer na znamení solidarity nasvícená v barvách britské státní vlajky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

3°C

Dnes je pátek 19. ledna 2018

Očekáváme v 23:00 -1°C

Celá předpověď