Televizní festival Zlatá Praha zahájil operní pěvec Plachetka

foto Basbarytonista Adam Plachetka (na snímku se zpěvačkou Dashou) a jeho přátelé zahájili 27. září mezinárodní televizní festival Zlatá Praha. Festival, který pořádá Česká televize, potrvá do 30. září.

Praha - Sedm desítek snímků o hudbě, divadle a tanci z 16 zemí představí televizní festival Zlatá Praha. Jeho 54. ročník dnes na Nové scéně Národního divadla v přímém přenosu na ČT art zahájil operní pěvec Adam Plachetka, který kromě zpěvu také moderoval ceremoniál spolu s Leošem Marešem. Festival vyvrcholí v sobotu předáváním cen.

Slavnostní večer začal Plachetka - tento častý host operních domů v Salcburku, Mnichově, Vídni, Miláně, Londýně i New Yorku - Mozartovou populární "šampaňskou" árií z opery Don Giovanni. Duety si pak zazpíval se svými hosty - Janem Smigmatorem, Evou Pilarovou, Dashou a Štefanem Margitou. Hudební doprovod zajistil Epoque Orchestra doplněný o jazzovou kapelu.

Mezinárodní festival Zlatá Praha, který pořádá Česká televize, se konal poprvé už v roce 1964. Patří k nejstarším televizním přehlídkám na světě. Podle jeho ředitele a výkonného šéfa ČT art Tomáše Motla se letos soutěže účastní sedm snímků přihlášených Českou televizí a dalších pět, kde je česká stopa velmi výrazná. Jsou mezi nimi profilové dokumenty o operní pěvkyni Soně Červené a dnes zesnulé cembalistce a pedagožce Zuzaně Růžičkové.

Zlatá Praha má na programu řadu doprovodných akcí například na náměstí Václava Havla u historické budovy české první scény. Vyvrcholí v sobotu 30. září předáním cen. Kromě těch za soutěžní snímky tu bude poprvé udělena cena Evropské vysílací unie a Mezinárodního hudebního a mediálního centra, kterou za celoživotní dílo převezme přední britský režisér Brian Large.

Předáno bude i ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Cenu za celoživotní dílo udělovanou festivalem převezme operní pěvkyně Gabriela Beňačková.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 20. července 2018

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď