Technické muzeum v Liberci otevřelo druhý pavilon

foto Technické muzeum v Liberci otevřelo 8. září v areálu bývalého výstaviště nový pavilon. V něm návštěvníci uvidí expozici průmyslové minulosti i současnosti Libereckého kraje. Součástí je také výstava o historii Vojenské odborné školy pro letecké mechaniky v Liberci. Na snímku je celodřevěný dolnoplošník BAK-01, který ve škole navrhli po skončení druhé světové války.

Liberec - Technické muzeum v Liberci otevřelo v areálu bývalého výstaviště svůj druhý pavilon. Zatímco první je věnovaný hlavně historickým dopravním prostředkům, tento průmyslu Liberce a část je připomínkou spolupráce s Izraelem. Do budoucna se počítá s dalším rozšiřováním muzea, plány jsou pro celé výstaviště, řekl dnes ČTK ředitel muzea Jiří Němeček.

Technické muzeum v Liberci otevřelo 8. září v areálu bývalého výstaviště nový pavilon. V něm návštěvníci uvidí expozici průmyslové minulosti i současnosti Libereckého kraje. Součástí je také výstava o historii Vojenské odborné školy pro letecké mechaniky v Liberci. Na snímku je historický žakárový tkací stroj. Technické muzeum je v Liberci od roku 2014, kdy parta nadšenců jeden nevyužívaný pavilon přeměnila ve výstavní prostory. Návštěvníci v něm najdou několik desítek historických aut a motocyklů, ale také tramvaje nebo lokomotivy. Expozice se průběžně obměňuje. Město, jemuž výstaviště patří, si spolupráci s muzeem pochvaluje a letos se rozhodlo pronajmout mu další tři pavilony na deset let. Podle Němečka je budou otevírat postupně, každý bude mít jiné zaměření.

Technické muzeum v Liberci otevřelo 8. září v areálu bývalého výstaviště nový pavilon. V něm návštěvníci uvidí expozici průmyslové minulosti i současnosti Libereckého kraje. Na snímku návštěvníci v dobovém oblečení u historického vozu značky Škoda L&K. Nově otevřený pavilon je věnovaný zejména průmyslu. "Chceme ukázat, že Liberec vyrostl na bázi strojírenského a především textilního průmyslu," uvedl ředitel. Exponáty získává muzeum od škol i firem, mezi nejstarší patří textilní stroj z 19. století. Je tam také například historický elektronkový mikroskop vážící tunu či vybavená dílna z přelomu 19. a 20. století. Historii se podle Němečka rozhodli propojit se současností. "Chtěli bychom zejména dětem ukázat, jak se některé věci vyrábí, proč se tak vyrábí, jaké zákonitosti tyto technologie mají," uvedl ředitel muzea. S největšími libereckými průmyslovými podniky se proto dohodl, že v expozici bude mít každá svůj stánek s ukázkami.

Technické muzeum v Liberci otevřelo 8. září v areálu bývalého výstaviště nový pavilon. V něm návštěvníci uvidí expozici průmyslové minulosti i současnosti Libereckého kraje. Na snímku si žena prohlíží výstavu společnosti Magna Bohemia. V novém pavilonu je ještě expozice nazvaná Liberec a křídla pro Izrael. Podle Němečka odkazuje na dobré vztahy mezi ČR a Izraelem už z doby jeho vzniku. Po druhé světové válce v Liberci na vojenské škole leteckých mechaniků studovali lidé, kteří se zapojili v roce 1948 do války za nezávislost Izraele. Největším exponátem na této výstavě je letoun BAK, na jehož sestrojení se podíleli pedagogové školy a s nímž major Červenka překonal v roce 1948 světový rychlostní rekord v kategorii H. S letounem dosáhl rychlosti 252 kilometrů v hodině.

Další pavilon by chtělo technické muzeum otevřít ještě letos. Připravují ho nadšenci z libereckého Boveraclubu, který se věnuje renovaci starých tramvají a autobusů. Pavilon bude zaměřený na městskou hromadnou dopravu. V dalším připravovaném pavilonu budou špičkové veteránské vozy. V plánu je i vybudování dílenské akademie pro školáky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je středa 23. května 2018

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď