Taliban ohlásil začátek jarní ofenzivy v Afghánistánu

foto Afghánský policista - ilustrační foto.

Kábul - Islamistické hnutí Taliban dnes oznámilo začátek jarní ofenzivy v Afghánistánu. Členové radikální organizace ji chtějí zacílit především na zahraniční jednotky v zemi a jejich vojenskou infrastrukturu, ale i na afghánskou armádu. Dlouhodobým cílem Talibanu je svrhnout Západem podporovanou vládu v Kábulu.

"Hlavním cílem...budou zahraniční jednotky, jejich vojenská a zpravodajská infrastruktura a eliminace jejich místních žoldáků," uvádí se podle agentury AFP v dnešním prohlášení hnutí.

Jarní ofenziva bývá každoročně zahájena po období relativního klidu, když roztaje sníh a horské průsmyky jsou opět průchodné. Ta letošní nese jméno bývalého vůdce hnutí Muhammada Mansúra, jehož loni v květnu zabil útok amerického bezpilotního letounu. Její začátek vyhlásil Taliban čtyři dny po návštěvě amerického ministra obrany Jamese Mattise v Afghánistánu, během níž šéf Pentagonu vyzval hnutí, že pokud se chce zapojit do politického procesu, musí se vzdát násilí a terorismu.

"Budeme mít nepřítele na mušce, budeme je trápit, zabíjet či brát do zajetí do chvíle, než opustí svou poslední pozici," pohrozil dnes Taliban s tím, že chystá další sebevražedné a hromadné útoky.

Taliban je podle expertů v posledních letech nejsilnější od roku 2001, kdy jej zahraniční armády v čele s USA zbavily moci. Před týdnem zaútočili členové hnutí na vojenskou základnu a zabili nejméně 140 příslušníků afghánské armády. Kvůli tomu rezignovali ministr obrany a šéf armády.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

5°C

Dnes je čtvrtek 22. března 2018

Očekáváme v 11:00 4°C

Celá předpověď