Syrská vláda popřela zprávy USA o krematoriu ve věznici u Damašku

foto Syrská vlajka nad Damaškem - ilustrační foto.

Damašek - Syrská vláda kategoricky odmítla obvinění experta z amerického ministerstva zahraničí, že u věznice Sidnájá nedaleko Damašku zbudovala krematorium, aby zakryla masové zabíjení vězňů. Syrské ministerstvo zahraničí označilo zprávy za "zcela nepodložené" a nepravdivé. V Izraeli se ozvaly výzvy po útoku na krematorium a zavraždění syrského prezidenta.

"Tato obvinění jsou výplodem fantazie americké administrativy a jejích agentů," citovala z prohlášení syrského ministerstva zahraničí státní tisková agentura SANA. Podle syrského ministerstva zprávy připomínají "hollywoodský scénář odtržený od reality".

Média v pondělí přinesla informaci, že režim prezidenta Bašára Asada vybudoval u nechvalně známé vojenské věznice Sidnájá nedaleko Damašku krematorium. Podle experta na Blízký východ z amerického ministerstva zahraničí Stuarta Jonese mohlo toto krematorium sloužit k likvidaci těl hromadně popravovaných vězňů během uplynulých šesti let občanské války. Jones také novinářům ukázal údajné krematorium na leteckých snímcích.

Mezinárodní nevládní organizace Amnesty International v únoru informovala, že ve věznici Sidnájá severně od Damašku je každý týden oběšeno v průměru 20 až 50 lidí. Za poslední čtyři roky to podle ní bylo 5000 až 13.000 osob.

Bývalý izraelský ministr financí Jair Lapid, který stojí v čele strany Budoucnost existuje, dnes řekl, že by měl Izrael na krematorium v Sýrii zaútočit a zničit je. Izrael má podle něj "morální povinnost jednat, když jsou na dosah jeho armády spalováni lidé". Lapid také řekl, že není možné, aby Židé, kteří se ptají, proč svět nebombardoval Osvětim nebo Mauthausen za holokaustu, by v tomto případě nereagoval.

Izraelský ministr bytové výstavby Joav Galant prohlásil, že Asadův režim je horší než režim nacistů za 2. světové války a že by měl být Asad zabit.

"Sedmdesát let jsme neviděli to, co se nyní děje v Sýrii - lidé jsou tam zabíjeni, vystavováni chemickým zbraním a jejich těla spalována. Překračujeme zde únosnou mez a je čas zbavit se Asada, a to doslova," řekl Galant, který je také členem izraelské Národní bezpečnostní rady.

"To, co se děje v Sýrii, spadá pod termín genocida v plném smyslu toho slova," sdělil ministr. Izrael si podle jeho slov přeje, aby byl Asad a vládnoucí alávité, k nimž prezident patří, svržen a aby Asada nahradil umírněný sunnita.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

22°C

Dnes je úterý 24. dubna 2018

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď