Syrská armáda bombardovala pozice rebelů na východě Damašku

foto Ilustrační foto - Na snímku z videa Baladi News Network ze 7. února bombardování Damašku

Damašek - Syrská armáda dnes podnikla řadu náletů na povstalecké pozice na východě Damašku poté, co rebelové v neděli zaútočili na několik čtvrtí metropole. Informovala o tom opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Británie. Podle SOHR dnes ráno pokračovaly těžké boje v oblasti povstalecké čtvrti Džobár, kde rebelové v neděli svůj útok zahájili. Syrské vládní síly dnes uvedly, že se jim útok povstalců podařilo odrazit a všechny oblasti, které v neděli ztratily, mají znovu pod kontrolou.

"Armáda znovu získala kontrolu nad všemi oblastmi, do nichž v neděli teroristé pronikli," oznámila dnes syrská televize s odvoláním na nejmenovaného armádního představitele.

Podle agentury AP byl nedělní útok, při němž rebelové použili podzemní tunely i sebevražedné atentátníky, nejvýznamnějším průnikem do vládou kontrolovaných čtvrtí syrské metropole za posledních několik let. Boje se v neděli odehrávaly pouhé dva kilometry od centra metropole. Ruský velvyslanec v Damašku dnes řekl, že během střetů byla poničena i jedna z budov ruského velvyslanectví v Damašku, kterou ovšem ambasáda v současné době nevyužívá.

Síly věrné syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi sdělily, že povstalecký útok odrazily. Podobně se vyslovila i Syrská organizace pro lidská práva. "Po nedělním útoku povstalců vládní síly převzaly iniciativu a zahájily protiofenzivu proti rebelům," uvedl šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. "Od svítání syrské vládní síly a jejich spojenci podnikají intenzivní nálety na pozice povstalců ve čtvrti Džobár, kde byl nedělní útok rebelů zahájen," dodal. Počet obětí nejnovějších násilností v Damašku zatím není znám.

Čtvrť Džobár je jednou ze tří damašských enkláv, které jsou stále ještě zčásti v držení povstalců a syrská armáda je dlouhodobě obléhá. Cílem nedělního útoku rebelů bylo podle agentury Reuters zmírnit tlak syrské armády na obležené čtvrti Kabún a Barzá na východě metropole.

Podle agentury AFP vedla nedělní útok na vládní síly Syrská svobodná armáda (FSA), kterou podporuje Turecko, spolu s islamistickými skupinami. Mezi nimi hráli vůdčí roli islamisté z Fronty dobytí Sýrie, což je bývalá fronta An-Nusra, napojená na Al-Káidu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

3°C

Dnes je pondělí 19. února 2018

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď