Světový židovský kongres odmítl jako Izrael konferenci v Paříži

foto Izraelská vlajka - ilustrační foto.

New York/Paříž/Jeruzalém - Nedělní blízkovýchodní mírová konference v Paříži bude podvratná a protiizraelská. Uvedl to prezident Světového židovského kongresu (WJC) Ronald Lauder. Podle něj lze konflikt vyřešit jen přímým dvoustranným jednáním Izraele s Palestinci. Totéž tvrdí i izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Konference zaštítěná Francií je "podvratným pokusem vnutit Izraelcům a Palestincům dohodu bez výslovného souhlasu nebo účasti obou stran. Je to jako nutit manželství bez souhlasu nevěsty," stojí v Lauderově prohlášenína webu WJC, jenž zastupuje židovské komunity ve 100 zemích na šesti kontinentech.

"Bez ohledu na záměry Francie, summit nebude ničím víc než protiizraelským fórem opakujícím stejně zaujaté požadavky, jakých jsme byli bezpočtukrát svědky v protiizraelských orgánech OSN jako před několika týdny v Radě bezpečnosti," dodal americký miliardář a vlastník TV Nova.

Netanjahu ve čtvrtek řekl, že konference v Paříži bude zmanipulovaná v neprospěch Izraele, který už dříve oznámil, že se akce nezúčastní. Francouzský prezident François Hollande ve stejný den podle agentury Reuters opět zdůraznil, že konference nemá nahradit bilaterální rozhovory mezi oběma stranami. Palestinci francouzskou iniciativu uvítali.

Konference na úrovni ministrů zahraničí se zúčastní zástupci 72 zemí. Snahou je obnovit skomírající mírový proces a udržet při životě řešení konfliktu v podobě vytvoření dvou států. Poslední kolo rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci zprostředkovaly Spojené státy, jednání ale zkrachovala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

10°C

Dnes je středa 22. listopadu 2017

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď