Svět reaguje na úmrtí Castra, podle Trumpa byl brutální diktátor

foto Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro během projevu na Valném shromáždění OSN 12. října 1979.

Havana - Často protichůdné reakce na úmrtí bývalého kubánského vůdce Fidela Castra, který zemřel v noci na dnešek SEČ ve věku 90 let, začaly od ranních hodin přicházet od světových politiků. Budoucí americký prezident Donald Trump Castra označil za brutálního diktátora, který utlačoval vlastní lid. Mezi prvními, kdo se ke Castrovu úmrtí vyjádřili, byl levicový venezuelský prezident Nicolás Maduro, indický premiér Naréndra Módí či francouzský prezident Francois Hollande. Poctu zesnulému vzdal i bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, informovaly tiskové agentury. Z okruhu kubánského exilu a opozice zní kritika na adresu zesnulého. Premiér Bohuslav Sobotka míní, že Castro nejdřív jako revolucionář ztělesňoval v lidech velké naděje, postupně se z něj ale stal diktátor.

Fidel Castro podle Hollandea "zosobňoval kubánskou revoluci ve všech nadějích, která vyvolala, i ve všech zklamáních, která přinesla". Castro za studené války dokázal pro Kubánce ztělesňovat hrdost nad odmítnutím cizí nadvlády, uvedl francouzský prezident. Zároveň prohlásil, že americké embargo proti Kubě by mělo být "definitivně zrušeno".

"Soudruh Castro bude žít věčně," uvedl čínský prezident Si Ťin-pching a dodal, že v kubánském státníkovi ztratil čínský lid dobrého soudruha.

První a poslední prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov ocenil Castra za to, že "posílil Kubu" v období "tvrdé americké blokády".

Ruský prezident Vladimir Putin označil zesnulého za upřímného a spolehlivého přítele Ruska a jeho jméno za "symbol celé epochy".

Přínos kubánského vůdce vyzdvihl také venezuelský prezident Maduro, jenž vyzval všechny světové revolucionáře, aby "pokračovali v odkazu" otce kubánské revoluce.

Hlubokou lítost nad ztrátou přítele vyjádřil salvadorský prezident Sánchez Cerén. Jeho mexický protějšek Enrique Peňa Nieto napsal na twitter, že "Fidel Castro byl přítelem Mexika a podporoval bilaterální vztahy obou zemí založené na respektu, dialogu a solidaritě".

Podle indického premiéra Módího také Indie "oplakává ztrátu velkého přítele". Ministerský předseda charakterizoval Castra jako jednu z nejkultovnějších osobností 20. století. Ke kondolenci se připojil i indický prezident Pranab Mukherdží.

"Kuba nikdy nikoho neohrožovala, jen chtěla žít vlastním životem. Mnozí ji za tuto odvahu nenáviděli," uvedl slovenský premiér Robert Fico, jehož země toto pololetí předsedá Evropské unii.

Španělský premiér Mariano Rajoy ocenil Castra jako "historickou postavu" s "velkým vlivem" na celý region. Podle šéfa belgické vlády Charlese Michela "se obrací důležitá stránka ve světových dějinách", jde o "definitivní konec studené války".

Z kubánského exilu a z disidentských kruhů zaznívají odlišné reakce. Ileana Rosová-Lehtinenová, první Američanka kubánského původu zvolená do amerického Kongresu, označila Castra za "tyrana a zločince" a jeho smrt uvítala jako "příležitost usilovat o Kubu, která bude svobodná, demokratická a prosperující". Kubánská disidentka a bloggerka Yoani Sánchezová komentovala Castrovu smrt slovy: "Už chybí jen několik hodin do prvního úsvitu mého života bez Fidela Castra."

Trump: Castro byl brutální diktátor, který utlačoval vlastní lid

Fidel Castro byl brutální diktátor, který téměř šest desítek let utlačoval svůj vlastní lid, uvedl v reakci na smrt revolucionáře budoucí americký prezident Trump. Kubánce ujistil, že udělá vše pro to, aby přispěl k jejich svobodě, informovala agentura Reuters.

"Naše administrativa udělá vše, co bude moci, aby zajistila, že kubánský lid bude konečně moci nastoupit svou cestu směrem k prosperitě a ke svobodě," uvedl Trump v prohlášení.

Kuba je podle zvoleného amerického prezidenta nadále "totalitním ostrovem". Trump ale vyjádřil naději, že smrt bývalého kubánského vůdce je začátkem "odklonu od hrůz", které museli Kubánci snášet příliš dlouho, a příklonem k budoucnosti, "v níž bude úžasný kubánský lid žít ve svobodě, kterou si právem zaslouží".

Castro zanechává odkaz "popravčích čet, krádeží, nepředstavitelného utrpení, chudoby a popírání základních lidských práv," napsal Trump v prohlášení.

Republikán, který v lednu příštího roku převezme úřad po demokratovi Baracku Obamovi, už dříve na twitteru bez jakéhokoli komentáře napsal: "Fidel Castro je mrtev!"

"Tyran Castro je mrtvý. Svítá nová naděje. Budeme stát po boku utlačovaného kubánského lidu (v boji) za svobodnou a demokratickou Kubu," napsal na twitteru Trumpův budoucí viceprezident a guvernér Indiany Mike Pence. K textu připojil zvolání Viva Cuba Libre, tedy Ať žije svobodná Kuba.

Obama a bratr zemřelého Fidela Raúl Castro oznámili novou kapitolu ve vztazích USA a Kuby v prosinci 2014. Loni v létě obě země po více než padesáti letech vzájemně otevřely své ambasády v Havaně a ve Washingtonu. Spojené státy od té doby uvolňují některá omezení vůči ostrovnímu státu, který letos v březnu navštívil i sám Obama.

Trump se v dnešním prohlášení k budoucnosti procesu normalizace vztahů s Kubou, jak ho zahájil Obama, nijak nevyjádřil. Republikánský kandidát během předvolební kampaně hrozil, že zvrátí Obamovy vstřícné kroky směřující k obnovení vztahů USA s Kubou. Jako argument používal obavu o náboženské svobody.

Obama nabídl Kubáncům přátelství, Castra bude soudit historie

Barack Obama v reakci na smrt Fidela Castra nabídl kubánskému lidu "přátelskou ruku". Obrovský Castrův vliv na lidi i na okolní svět bude podle amerického prezidenta soudit historie. Washington a Havana ale tvrdě pracují na tom, aby se zbavily minulosti plné neshod.

Obama vyslovil upřímnou soustrast Castrově rodině. "V našich myšlenkách a modlitbách jsme s kubánským lidem," uvedl. Až budou Kubánci v následujících dnech "vzpomínat na minulost a hledět do budoucnosti", musí vědět, že mají ve Spojených státech "přítele a partnera", řekl končící šéf Bílého domu.

Obrovský vliv "jedinečné postavy" Fidela Castra na lidi a na svět kolem zaznamená a bude soudit až historie, řekl rovněž Obama.

Americký prezident, jehož v lednu vystřídá republikán Donald Trump, Kubáncům nabídl přátelství Spojených států. Američané podle Obamových slov se současným vedením ostrovního státu "tvrdě pracovali" na tom, aby za sebou nechali minulost, která se šest desítek let nesla ve znamení "sporu a hlubokých politických neshod".

Soustrast Kubáncům vyslovil také ministr zahraničí USA John Kerry. Spojené státy podle něj budou pokračovat v podpoře prohlubování vzájemných vztahů s karibským ostrovem i v následujících letech. Kerry ve funkci nicméně skončí s odchodem prezidenta Obamy už v lednu příštího roku. Jeho nástupce zatím není znám.

Zatímco Castro je po smrti, útlak, kterým se vyznačovala jeho éra, bohužel neskončil, uvedl vůdce republikánské většiny v americkém Senátu Mitch McConnell. Předseda Sněmovny reprezentantů a republikán Paul Ryan uvedl, že zbývá mnoho práce, aby se Kubáncům dostalo svobody. "Nyní, když Fidel Castro zemřel, měla by krutost a útlak jeho režimu zemřít s ním," řekl Ryan.

Obama a Fidelův bratr Raúl Castro oznámili novou kapitolu ve vztazích USA a Kuby v prosinci 2014. Loni v létě obě země po více než padesáti letech vzájemně otevřely své ambasády v Havaně a ve Washingtonu. Spojené státy od té doby uvolňují některá omezení vůči ostrovnímu státu, který letos v březnu navštívil i sám Obama.

Sobotka: Castro byl revolucionář, pak se ale stal diktátorem

V souvislosti s úmrtím bývalého kubánského vůdce premiér Sobotka ČTK řekl, že věří v posilování občanské svobody na Kubě. Změny již v zemi začaly, otevírá se, liberalizuje a lidem umožňuje možnosti z hlediska podnikání, řekl ČTK předseda vlády.

Kuba se za Castrova vedení za studené války stala součástí někdejšího sovětského bloku, Castrův život byl hodně složitý a hodně bouřlivý, uvedl Sobotka. "Na druhou stranu byl do značné míry nezávislý z hlediska svého jednání a svého rozhodování," dodal.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček ČTK řekl, že prezident by se ke Castrově úmrtí mohl vyjádřit později během dne.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) připomněl Castrův postoj k sovětské invazi do Československa v roce 1968. "Možná někdy Fidel Castro bojoval za svobodu. Ale já jsem nikdy nemohl zapomenout, že když jsme my v roce 1968 také bojovali za kus svobody, tak Fidel Castro podpořil Sovětský svaz a invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa," sdělil Zaorálek ČTK.

Dodal, že Castrovy sliby demokratických reforem skončily pronásledováním opozice, cenzurou tisku a zákazem emigrace. "To vše jsme poznali sami doma velmi dobře. Proto pro nás asi jeho postava není romantickou legendou," dodal Zaorálek.

Bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) soudí, že Castrova smrt může vést k omezenému uvolnění, protože jeho bratr Raúl se už nebude muset ohlížet na to, co by jeho činům řekl Fidel. Schwarzenberg je přesvědčený, že ale nepůjde o velké změny, nastávat budou pomaleji. Raúl Castro bude podle jeho názoru větší pragmatik a bude ustupovat například kvůli hospodářské situaci

Někdejší vůdce kubánských komunistů a bývalý kubánský prezident Fidel Castro zemřel v noci na dnešek ve věku 90 let. Oznámil to jeho mladší bratr Raúl Castro, který Fidela v roce 2006 vystřídal v čele země. Fidel Castro vládl Kubě téměř půlstoletí, kritici ho označují za totalitního vládce, zastánci za "garanta důstojnosti a nezávislosti Kuby".

Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes v tiskovém prohlášení označil Fidela Castra za "bojovníka za svobodu kubánského lidu". Vyjádřil soustrast Castrově rodině a rovněž "kubánskému lidu a všem, jež na odkaz Fidela Castra nikdy nezapomenou".

První reakce na úmrtí bývalého kubánského vůdce začaly od ranních hodin přicházet od světových politiků. Mezi prvními, kdo se ke Castrovu úmrtí vyjádřili, byl levicový venezuelský prezident Nicolás Maduro, indický premiér Naréndra Módí či francouzský prezident Francois Hollande. Poctu zesnulému vzdal i bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, informovaly tiskové agentury. Z okruhu kubánského exilu a opozice zní kritika na adresu zesnulého. Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyjádřil soustrast nad úmrtím vůdce kubánské revoluce. Jméno Fidela Castra se stalo symbolem celé epochy v moderních světových dějinách, citovala Putina jeho tisková služba.

Havana truchlí za Fidela Castra, Miami slaví

Zatímco obyvatelé kubánského hlavního města na zprávu o smrti Fidela Castra reagují se smutkem, v americkém Miami - domově početné kubánské exulantské komunity - začal dav mávající kubánskými vlajkami tančit, jásat a bušit do pánví a kastrolů, napsala agentura Reuters.

"Jsem z toho hodně rozrušená. Bez ohledu na cokoli byl veřejnou osobností, kterou celý svět respektoval a miloval," citoval Reuters studentku z Havany Sariel Valdespinová. Patnáctiletý Carlos Rodríguez byl v havanské čtvrti Miramar, když se dozvěděl o Castrově úmrtí. "Fidel? Fidel?" prohlásil a nevěřícně se udeřil do čela. "To jsem tedy nečekal. Vždycky jsme si mysleli, že bude žít navždy. To nemůže být pravda."

"Je to tragédie," řekla agentuře AP 22letá havanská zdravotní sestra Dayan Montalvová. "Všichni jsme s ním vyrůstali. Ta zpráva, kterou jsme se právě dozvěděli, mě opravdu ranila."

Diametrálně odlišná nálada zavládla v nejsilnější baště kubánských emigrantů v Miami, kde podle informací zpravodajského serveru BBC News mnozí lidé začali slavit a odpalovat zábavní pyrotechniku.

Kubánci v Miami se scházejí v restauracích a na mnoha veřejných místech, sdělil BBC Luis Luis Fajardo z Miami. "Valná většina americké kubánské komunity je velmi ostře vyhraněná proti Fidelovi i Raúlovi Castrovým. Když se v 90. letech minulého století zhroutil Sovětský svaz, zažívali Kubánci obrovské těžkosti. Mnoho lidí teď říká, že když je Fidel Castro mrtvý, mohla by Kuba zažít změny, po jakých volali," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je středa 22. listopadu 2017

Očekáváme v 19:00 7°C

Celá předpověď